Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Çip Savaşına Japonya ve Hollanda’yı Dahil Etti

ABD, Çip sektöründe lider konumda olan Çin’e ambargo uygulamak için safları genişletti. Çin’e karşı açılan ticaret savaşına iki ülke daha dahil oldu.
ABD Çip Savaşına Japonya ve Hollanda’yı Dahil Etti
HABER GİRİŞ

Covid-19 salgınının yarattığı küresel çaplı çip krizine karşı ABD’nin hamleleri birbiri ardına geldi. Çip tedarikindeki kırılmanın etkisiyle harekete geçen Biden yönetiminin geçen yıl Çip ve Bilim Yasası’nı çıkararak üretim teşviki için 50 milyar dolarlık paket açıklamasının ardından Çin faktörünü küresel pazardan ekarte edecek bir başka karar alındı.

Amerika, Pekin’in çip sektöründeki yetkinliğini kırmak için başlattığı ticaret savaşına Japonya ve Hollanda’yı dahil etti.

Çip üretim makinelerinin ihracatına kısıt getirmek için ABD’nin Japonya ve Hollanda ile anlaştığına yönelik haberlerin geçen hafta gündeme gelmesinin ardından ABD merkezli haber ajansı AP, anlaşmaya dair bilgisi olan kaynaklarla görüştü.

AP’nin kaynaklardan edindiği bilgiye göre Çin’in ileri düzey çip imalat makinelerini Japonya ve Hollanda’dan almasının sınırlandırılması için üç ülke anlaşmaya vardı.

Söz konusu anlaşmanın henüz resmiyete varmadığı ancak ülkelerin Çin’e yapılacak ihracat sınırlamasında mutabık kaldığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Anlaşmaya imza atan tarafların aldıkları kararı kamuoyuna duyuracakları tarih bilinmezken, Çin’in kendisine uygulanan ambargoya nasıl bir karşılık vereceği bir diğer bilinmezi oluşturdu.

Üç Lider Bu Ay Beyaz Saray’da Görüşmüştü

Yaşanan son gelişmelerden sonra gözler Beyaz Saray’a çevrildi. Söz konusu haberlerin doğruluğuna ilişkin resmi makamlardan yanıt gelmese de ABD Başkanı Joe Biden’ın yakın zamanda Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Beyaz Saray’da görüştüğü hatırlatılıyor.

Görüşmede devlet başkanlarının Çin’e karşı alacakları pozisyona ilişkin konuştukları düşünülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.