Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Çin’den Gelen Yolcular için Zorunlu Kovid Testi Kararı Aldı

ABD'li yetkililer, Çin'den ülkeye gelen gelen yolcular için zorunlu Kovid-19 testlerinin uygulamaya koyulduğunu duyurdu. Detaylar haberde;
ABD, Çin’den Gelen Yolcular için Zorunlu Kovid Testi Kararı Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD sağlık yetkilileri, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Pekin’in sıkı sıfır Kovid politikalarını kaldırma kararından sonra ülkece yeni önlemler aldıklarını duyurdu. Bu doğrultuda Hindistan, İtalya, Japonya ve Tayvan’ın uyguladığı gibi ABD’nin de artık Çin’den gelen yolculara zorunlu Kovid-19 testleri uygulayacağı ifade edildi.

Yetkililer gazetecilere yaptığı açıklamada, 5 Ocak tarihinden itibaren 2 yaş ve üzerindeki tüm hava yolcularının Çin, Makao veya Hong Kong’dan ayrılmadan en fazla iki gün önce bir testten negatif sonuç almaları gerektiğini söyledi.

ABD’den Kovid Konusunda Yeni Uygulamalar Devrede

Federal yetkililer, uçuşa 10 günden daha uzun bir süre kala testi pozitif çıkan yolcuların, negatif test sonucu yerine iyileşme belgelerini sağlayabileceklerini söyledi.

Politikadaki değişikliği, SARS-CoV-2 virüsünün varyantları hakkında bilgi eksikliğine ve Çin’de artan Kovid vakalarının sayısının virüsün yeni varyantlarının geliştirilmesine yol açabileceğine dair endişelere bağladılar.

ABD ayrıca, programa Seattle ve Los Angeles’ı ekleyerek havalimanlarındaki gönüllü genom dizileme programını genişletiyor. Bu, pozitif testlerden bilgi toplayan toplam havaalanı sayısını yediye çıkarıyor.

GCM Yatırım Banner

Çin, Gevşeme Sonrası Artan Vakalarla Mücadele Ediyor

Çin, pek beklenmedik bir politika değişikliğiyle bu ay dünyanın en katı karantina ve kapsamlı test sürecini kaldırmaya başladı ve zarar gören ekonomisini gelecek yıl tam bir yeniden açılma rotasına soktu.

Kimi uluslararası sağlık uzmanlarına göre, kısıtlamalara yönelik yaygın protestoların ardından kısıtlamaların kaldırılması, virüsün büyük ölçüde kontrolsüz bir şekilde yayılması ve muhtemelen her gün milyonlarca insanı enfekte ettiği sonucunu ortaya koyuyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Reuters

Pekin, resmi Kovid-19 verilerinin ve bildirilen ölüm çetelesinin salgının ölçeğiyle tutarsız olduğu konusunda uluslararası eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Bir ABD sağlık yetkilisi konuya dair “Artan vaka sayısı, hastaneye yatışlar ve özellikle ölümlerle ilgili paylaşılan bilgiler açısından sınırlı bilgimiz var. Ayrıca, Çin genelinde testlerde düşüş var, bu da gerçek enfeksiyon oranının ne olduğunu bilmeyi zorlaştırıyor” ifadelerini kullandı.

Bu arada bazı küresel sağlık uzmanları, Kovid-19 virüsünün günde 1 milyon kişiye bulaşabileceğini söyledi ve uluslararası modelleme grupları, Çin’in toplamda 2 milyon veya daha fazla ölüm yaşayabileceğini tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.