Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şok İddia: Çin’de Kovid Nedeniyle Her Gün En Az 5 Bin Kişi Ölüyor

Merkezi İngiltere'de bulunan bilimsel veri analizi şirketi Airfinity, Çin'deki Kovid ölümlerine dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Şok İddia: Çin’de Kovid Nedeniyle Her Gün En Az 5 Bin Kişi Ölüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’de kısıtlamaların kalkmasının ardından Kovid-19 vaka ve ölümlerindeki artış hızı dikkat çekmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) konuya dair yaptığı son açıklamada endişelerini paylaşırken, ülkedeki resmi kurumların Kovid vaka ve ölüm sayılarına ilişkin paylaştığı verilerin gerçekleri yansıtmadığı iddia ediliyor.

Bilimsel veri analizi şirketi Airfinity son açıklamasında, Çin’de Kovid ölümlerinin muhtemelen günde 5.000’in üzerinde seyrettiğini öne sürdü.

Sağlık veri firması Airfinity’nin bu tahmininin, Pekin’in ülkenin mevcut salgınına ilişkin resmi verileriyle çarpıcı bir tezat oluşturduğu görülüyor.

Airfinity: Verilerimiz, Çin Resmi Verilerinin Tam Tersi

İngiltere merkezli şirket, bölgesel Çin verilerine dayalı modelleme kullandıklarını ve bu doğrultuda tahminlerinin “geçen hafta 1.800 vaka ve yalnızca 7 ölüm bildiren resmi verilerin tam tersi” olduğunu belirtti.

İddialara dair şu ana kadar bir açıklamada bulunmayan Çin Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC), bugün yaptığı açıklamada 21 Aralık için Kovid kaynaklı yeni ölüm bildirmezken, 2.966 yeni yerel semptomatik vaka bildirdi.

Şimdi Kayıt Olun

Üst düzey bir Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin’in vakalarda büyük bir artış yaşadığı için Kovid enfeksiyonlarının çetelesini tutmakta zorlanıyor olabileceğini söyledi.

Protestoların ardından Çin’in, önceki “sıfır Kovid-19” politikasından ani bir U dönüşü, savunmasız, yetersiz aşılanmış nüfus arasında yaygın enfeksiyonlara ilişkin küresel endişeleri artırdı. Toplu testler dururken, artık asemptomatik vakalar bildirilmiyor.

Paratic Placeholder 640x360
Kaynak: Reuters

Tahmini Rakamlar Paylaşıldı

Airfinity, ölüm riski analizinin, Çin’in mevcut Kovid salgınında 1.3 ila 2.1 milyon insanın ölebileceğini öne sürdüğünü ifade etti. Diğer modelleme grupları tarafından yapılan analizler de 2.1 milyon kadar ölüm öngördü.

Airfinity, dalganın şu anda vakaların arttığı bölgelerde Ocak ayı ortasında günde 3.7 milyon ve diğer illerde Mart ayında günde 4.2 milyon olmak üzere vaka sayılarının iki zirveye sahip olabileceğini tahmin ediyor.

Ayrıca vakaların şu anda Pekin ve güneydeki Guangdong eyaletinde en hızlı artışa sahip olduğu belirtiliyor.

Bu hafta önde gelen bir Çinli tıp uzmanı, artık yalnızca Kovid virüsüne bağlı olarak zatürre ve solunum yetmezliğinin sebep olduğu ölümlerin kayda geçirileceğini söylemişti. Bu durumun, ülkede Kovid-19 istatistiklerinin tutulmasına getirilen yeni standartların bir gereği olduğu belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.