Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD: Çin’in Tayvan Çevresindeki Eylemleri Riski Artırıyor

ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri, Çin’in Tayvan çevresindeki faaliyetlerine dikkat çekti ve riskin arttığını belirtti. Ayrıntılar haberde…
ABD: Çin’in Tayvan Çevresindeki Eylemleri Riski Artırıyor
HABER GİRİŞ

Çin ile Tayvan arasındaki gerilim son dönemde artmaya devam derken, ABD’den duruma dair yeni bir açıklama geldi.

ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Frank Kendall, Çin’in Tayvan çevresindeki eylemlerinin bölgedeki riski artırdığını ve bu davranışın önceden belirlenmiş normlara dönmesini umduğunu söyledi.

Tayvan’ı demokratik bir şekilde kendi toprakları olarak gördüğünü iddia eden Çin, gerilimden Washington’ı sorumlu tutan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Taipei ziyaretine öfkesini göstermek için bu ay askeri tatbikatlar düzenliyor.

ABD, Çin Tatbikatlarından Endişeli

Avustralya ve Japonya’yı da kapsayacak bölgeye yaptığı gezi kapsamında ABD Pasifik bölgesi Guam’dan gazetecilere konuşan Kendall, “Tehlikeli bir zamanda yaşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Çin’in, Tayvan Boğazı’nın orta hattını defalarca geçmeyi içeren tatbikatlarına atıfta bulunan Kendall, Pekin’in çok kışkırtıcı hareket ettiğini ifade etti. Kendall, Çin’in askeri faaliyetlerinin risk seviyesini artırdığını ve bazı normları ihlal ettiğini belirtti. Bazı füzelerin Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine düşüğüne atıfta bulundu.

GCM Yatırım Banner

Japonya, Çin’in ateşlediği füzelerin beşinin ekonomik bölgesine düştüğünü bildirerek, “Bunlar bölgede barış ve istikrarı teşvik etmek için tasarlanmış eylemler değil, çok kışkırtıcı ve risk seviyesini artırıyor.” açıklamasında bulunmuştu.

Kendall: Çin’in Tepkisi Abartılı

Kendall, Çin’in Pelosi’nin gezisine aşırı tepki verdiğini söyledi ve “Davranışlarının daha önce belirlenmiş normlara dönmesini umuyorum” diye konuştu.

Çin, Tayvan’ın ABD ile ilişkilerinde en hassas ve önemli konu olduğunu, bölgede güvenliği sağlama ve toprak bütünlüğünü savunma hakkına sahip olduğunu söylüyor.

Tayvan hükümeti, Çin Halk Cumhuriyeti’nin hiçbir zaman hüküm sürmediği için ülke üzerinde hak iddia etme veya geleceğine karar verme hakkının olmadığını, bunun sadece adanın 23 milyonluk nüfusu tarafından belirlenebileceğini savunuyor.

Kenadall’ın açıklamaları, ABD’nin Tayvan ile müzakerelere yönelik anlaşma yapmasının artından geldi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, birçok komşusunu ve ABD’yi endişelendiren, gizli savaş uçakları ve uçak gemileri geliştirmek de dahil olmak üzere büyük çapta askeri modernizasyon programını yönetiyor.

Kendall bu programla ilgili, “Endişeliyim, bence ABD’nin Çin’in modernizasyon programları hakkında endişe duyduğunu ve bizim de bölgedeki davranışlarından endişe duyduğumuzu söylemenin açık olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.