Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayvan, Çin’in Ada Görüntülerini Abartılı ve Hileli Buldu

Tayvan yönetimi geçtiğimiz gün Çin tarafından paylaşılan ada görüntüleri sonrası açıklama yaptı. Ayrıntılar haberde…
Tayvan, Çin’in Ada Görüntülerini Abartılı ve Hileli Buldu
HABER GİRİŞ

Çin ve Tayvan arasındaki gerilim, geçtiğimiz haftalardan bu yana etkisini sürdürüyor.

Tayvan, Çin ordusunun büyük bir Tayvan hava üssünün bulunduğu stratejik olarak konumlanmış Penghu adalarının görüntülerini yayınlamasının ardından açıklamada bulundu. Çin’in yaptığı paylaşımı abartılı ve hileli olarak nitelendirdi.

Çin uzun yıllardır Tayvan’ı kendi toprakları olarak görüyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Tayvan’ı ziyaret etmiş ve Çin bölgede askeri tatbikatlar gerçekleştirmişti.

Tayvan’a sınır bölgeden sorumlu Çin askeri birimi, Penghu adalarının hava kuvvetleri uçağı tarafından çekilen videosunu yayınladı.

Tayvan, Çin’in Görüntülerle Hile Yaptığını Açıkladı

Tayvan Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tung Pei-lun, görüntülerle ilgili açıklamasında, bunun Çin bilgi savaşı olduğunu, ancak videoyu kimin çektiği hakkında yorum yapmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Tung, “Çin, Penghu’ya ne kadar yakın olduğunu göstermek için abartılı bilişsel savaş hilelerini kullandı. Bu doğru değil.” diye konuştu. Tayvan Savunma Bakanlığı geçtiğimiz gün, Penghu’ya en yakın Çin uçağının dört J-16 avcısı olduğunu bir harita üzerinde gösterdi.

Uçaklar iki taraf arasında resmi olmayan bir bariyer olan Tayvan Boğazı orta hattını geçtiler, ancak haritaya göre Çin kıyılarına Penghu’dan daha yakın kaldılar. Tung, Tayvan’ın gökyüzünde neler olup bittiğini gerçek zamanlı olarak takip ettiğini, Çin uçaklarının ülkenin kuzey ve güneybatısında dolaştığını söyledi.

Bir yaz turizm merkezi olan Penghu, Çin kıyılarının hemen yanında bulunan Tayvan kontrolündeki Kinmen ve Matsu adalarının aksine, Tayvan’ın güneybatı kıyılarına yakındır. Çin, Pelosi’nin ardından askeri tatbikatlarını durdurma kararı almıştı.

Geçtiğimiz gün yapılan son açıklamada ise Tayvan bölgesinde askeri tatbikatların yeniden başlayacağı bildirilmişti. Çin bu tatbikatların ABD ve Tayvan için caydırıcı nitelikte olduğunu açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın