Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD-Tayvan İkili Ticari Müzakereler Konusunda Anlaştı

ABD, Çin’i kızdıracak bir hamle daha yaptı. İki ülke arasında ticaret bağlarını artırma amaçlı görüşmelerin başlayacağı duyuruldu. İşte detaylar;
ABD-Tayvan İkili Ticari Müzakereler Konusunda Anlaştı
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR), ABD-Tayvan 21. yüzyıl ticaret girişimi için resmi müzakerelere başlandığını duyurdu. İlk turun sonbaharın başlarında gerçekleşeceği belirtildi.

Açıklamada iki ülkenin ticaret ve yatırım ilişkilerini derinleştirip, ortak değerlere dayalı karşılıklı ticaret önceliklerinin geliştirileceği söylendi.

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ardından gelen Çin tarafının sert tepkisi üzerine, ABD müzakereler için iddialı bir yol haritası belirleme sözü verdi.

Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü (AIT) ile Washington’daki Taipei Ekonomik ve Kültürel Temsilcilik Ofisi (TECRO) himayesinde müzakerelerin başlayacağı eklendi.

AIT ve TECRO himayesinde gerçekleşecek olan müzakerede iki ülkenin ticaretinin kolaylaştırılması, düzenleyici uygulamalar ve yolsuzlukla mücadele standartlarının konu olarak ele alınacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Bu konulara ek olarak küçük ve orta ölçekli işletmeler arasında ticareti geliştirmek için tarım ticaretini derinleştirme, ayrımcılığı ortadan kaldırma konularının da müzakerede gündeme alınacağı kaydedildi.

Ticaret, dijital ticaret, sağlam işgücü ve çevre standartlarının yanı sıra devlete ait işletmelerin yıkıcı uygulamaları ile piyasa dışı politikalar için çözüm yolları aranacağı vurgulandı.

ABD-Tayvan Arasında Yeni Ticaret Girişimi

USTR tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin müzakereler boyunca Kongre ve emek, iş dünyası, çevre grupları ve diğer kilit paydaşlarla istişarelere devam edeceğinin altı çizildi.

ABD Ticaret Temsilci Yardımcısı Sarah Bianchi, iki ülkenin ticaret ve yatırım ilişkilerini derinleştirerek ortak değerlere dayalı karşılıklı ticaret önceliklerinin belirleneceğine değindi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bianchi, “Daha adil, daha müreffeh ve dirençli bir 21. yüzyıl ekonomisinin inşasına yardımcı olacak.” dedi.

Anlamlı sonuçlar elde etmek için iddialı bir program izleneceğini belirten Bianchi, müzakerenin yetkisinde bulunan 11 ticaret alanının yüksek standartlı taahhütlerle olacağını iletti.

USTR, 1 Haziran 2022’de 21. Yüzyıl Ticaretinde ABD-Tayvan Girişimi’ni başlattığını duyurmuş, müzakereler için iddialı bir yol haritası geliştirme niyetini açıklamıştı.

Çin’in, Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin üzerine başlattığı asgari tatbikatlardan sonra net bir karar bildirilmemişti.

Onaylanan kararın ardından, her iki tarafın da bazı ticaret alanlarında yüksek standartlı taahhütler ile ekonomik açıdan anlamlı sonuçlar içeren anlaşmalara varıldığı ve konu başlıklarıyla birlikte detayları aktarılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.