Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Çekirdek PCE Endeksi Mayıs’ta Beklenenden Az Arttı

ABD Ticaret Bakanlığı, Mayıs ayına ait çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi verilerini açıkladı. Detaylar haberde;
ABD Çekirdek PCE Endeksi Mayıs’ta Beklenenden Az Arttı
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası’nın (FED), faiz kararını verirken dikkate aldığı veriler arasında yer alan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) verileri açıklandı. Çekirdek PCE, Mayıs’ta yılllık bazda yüzde 4,6 oranında artış gösterdi.

Mayıs ayına ait kişisel gelir ve tüketim harcamaları verileri ABD Ticaret Bakanlığı Ekonomik Analiz Bürosu tarafından duyuruldu.

ABD’de Kişisel Tüketim Mayıs’ta Beklentinin Altında Kaldı

Gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi Mayıs dönemi itibarıyla aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda yüzde 4,6 arttı.

Piyasa beklentileri çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 4,7 artması yönündeydi.

Çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış, Nisan ayında aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 4,7 olmuştu.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

Kişisel gelirler Mayıs’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 arttı. Piyasa beklentileri, kişisel gelirlerin bu dönemde yüzde 0,3 artması yönündeydi.

Amerikalıların kişisel gelirlerindeki artış, Nisan ayında yüzde 0,3 olmuştu.

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise Mayıs’ta aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 3,8 yükseldi.

Yıllık bazda Nisan 2021’den bu yana en düşük artışı kaydeden söz konusu veri, Nisan’da aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 4,3 artış göstermişti.

Çekirdek PCE, ABD Merkez Bankası’nın önde gelen enflasyon ölçütlerinden biri olarak bilinirken, bu verinin beklentinin üzerinde gelmesi faiz artırımlarının daha uzun süreceği beklentisinin oluşmasına neden oluyor. Tersi durumun gerçekleşmesi halinde ise FED’in faiz artırımına ara verebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.