Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Çekirdek PCE Endeksi Faiz Artışına Sinyal Çaktı mı?

ABD’nin Nisan ayı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) verileri beklentilerin üzerinde artış gösterdi.
ABD’nin Çekirdek PCE Endeksi Faiz Artışına Sinyal Çaktı mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası’nın (FED), faiz kararını verirken yakından takip etmekte olduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE), Nisan verileri açıklandı. Çekirdek PCE, Nisan’da yılda yıla yüzde 4,7 oranında artış gösterdi.

Endeks, Mart’ta yıllık bazda yüzde 4,6’ya inerek, Aralık 2022’den bu yana en düşük seviyeyi kaydetmişti. Nisan ayı için piyasanın beklentisi yüzde 4,6 oranında artış göstermesiydi.

Çekirdek PCE, FED’in en temel enflasyon ölçütlerinden biri olurken, beklentinin üzerinde gelmesi faiz artırımlarının daha uzun süreceği beklentisinin oluşmasını sağlıyor. Aksi durumda ise faiz artırımına ara verileceği şeklinde yorumlanıyor.

Bu arada Boston FED Başkanı Susan Collins, dün yaptığı açıklamada enflasyona dair ılımlı işaretler gördüğünü bu nedenle yakın zamanda faiz artırımlarına ara verilebileceğini düşündüğünü söyledi.

Aylık bazda da yüzde 0,4 artış göstererek, piyasanın yüzde 0,3 artış beklentisinin üzerine çıktı.
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

Ekonomik Analiz Bürosu tarafından yayımlanan verilere göre kişisel gelir Nisan ayında 80,1 milyar dolarlık bir artış sergiledi. Harcanabilir kişisel gelir (DPI) 79,4 milyar dolar, kişisel tüketim harcamaları (PCE) 151,7 milyar dolar arttı.

GCM Yatırım Banner

PCE fiyat endeksi ile gıda ve enerji hariç (çekirdek) PCE yüzde 0,4 artış gösterdi. Cari dolar kişisel gelirindeki artış, esas olarak kısmen kişisel cari transfer gelirlerindeki düşüşle dengelenen varlıklar üzerindeki tazminat ve kişisel gelir gelirlerindeki artışları yansıttı.

Hizmetler içinde, artışa en büyük katkıyı sağlayanlar finansal hizmetler ve sigorta, sağlık ve diğer hizmetler için yapılan harcamalar oldu.

Yıllık bazda mal fiyatları yüzde 2,1, hizmet fiyatları yüzde 5,5, gıda fiyatları yüzde 6,9 artarken, enerji fiyatları yüzde 6,3 azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.