Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Mart’ta Beklenti Üstü Arttı

FED’in favori enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim giderleri (PCE) fiyat endeksinin, Mart sonuçları yayımlandı.
ABD Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Mart’ta Beklenti Üstü Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararını verirken yakından izlediği çekirdek kişisel tüketim giderleri (PCE) fiyat endeksi açıklandı. Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 artarak Ocak’taki yüzde 0,6’lık artışın ardından gevşeyen çekirdek PCE, Mart’ta yüzde 0,1 arttı. Beklenti ise yüzde 0,3’lük artış olmasıydı.

ABD Ekonomik Analiz Bürosu tarafından açıklanan verilere göre çekirdek PCE fiyat endeksi, yıllık bazda yüzde 4,6 oranında artış göstererek, yüzde 4,5’lik tahminlerin üzerine çıktı.

Endeks, Mart’ta beklentilerin üzerinde gelse de Şubat’taki yüzde 4,7 oranından 0,1 puanlık düşüş sergiledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

Kişisel gelir Mart’ta yüzde 0,3 artışa denk gelen 67,9 milyar dolar, harcanabilir kişisel gelir 71,7 milyar dolar ve kişisel tüketim harcamaları 8,2 milyar dolar (yüzde 4,2) arttı.

PCE fiyat endeksi aylık bazda mal fiyatlarında yüzde 0,2 azalırken, hizmet fiyatlarında yüzde 0,2 arttı. Söz konusu dönemde gıda fiyatları yüzde 0,2, enerji yüzde 3,7 oranında düşüş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Gıda ve enerji hariç PCE fiyat endeksi yüzde 0,3 yükseldi. Cari dolar kişisel gelirindeki artış, Mart ayında temel olarak mülk sahiplerinin gelirlerindeki ve kişisel cari transfer gelirlerindeki düşüşlerle kısmen dengelenen kişilerin tazminatlarındaki, kişisel gelirlerindeki ve kişilerin kira gelirindeki artışlardan kaynaklandı.

Mülk sahiplerinin gelirindeki düşüş, kısmen tarım dışı gelirdeki artışla dengelenen çiftlik gelirindeki düşüşün etkisiyle gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın