Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Benzin Fiyatlarında Tarihi Seviye: Talep Yıkımı Yolda!

Artan petrol ve doğal gaz fiyatları küresel olarak yankılanırken ABD'de benzin tüm zamanların yükseğine çıktı.
ABD Benzin Fiyatlarında Tarihi Seviye: Talep Yıkımı Yolda!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta açıklanan veriler, ABD’de enflasyonun Mayıs’ta yüzde 8,6 ile 40 yılın yeni rekoruna çıktığını gösterirken en büyük katkı enerjiden geldi. Enerji içinde benzin fiyatlarında yüzde 48,7’lik artış olduğu kaydedildi.

Endişeler artarken bugün Amerikan Otomobil Birliği’nden (AAA) gelen veriler, benzin fiyatlarında yeni rekor kırıldığını ortaya serdi. ABD’de benzinin ortalama fiyatı galon başına ilk kez 5 doların üzerine çıktı.

Bu durum, enflasyondaki artışın temel nedeni olan otomotiv yakıt maliyetlerindeki artışın daha da genişletildiğini ortaya serdi.

Yüksek benzin fiyatları, Kasım ayında yapılacak ara seçimlerle Kongre üzerindeki zayıf kontrollerini sürdürmek için mücadele eden ABD Başkan Joe Biden ve Kongre Demokratları üzerinde baskı olarak yorumlandı.

Biden, fiyatları düşürmek için ABD stratejik rezervlerinden rekor miktarda petrol serbest bırakılması, yazlık benzin üretimine ilişkin kurallardan feragat edilmesi gibi birçok hamlede bulundu.

Dün enflasyon sonrası yaptığı açıklamada da rekor seviyeye ulaşan benzin fiyatlarından dolayı Rusya’yı suçlayarak Kongre’yi nakliye, reçeteli ilaç ve enerji fiyatlarını azaltmak için yasa çıkarmaya davet etti.

GCM Yatırım Banner

Sonuçta ekonomistler fiyatların uzun süre varil başına 5 doların üzerinde kalması durumunda talebin düşmeye başlayabileceğini düşünüyor. Kpler’in kıdemli ekonomisti Reid L’Anson da 5 dolar seviyesinin çok ağır miktarlarda benzin talebi yıkımının görülebilecek yer olduğu konusunda uyardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın