Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Teknoloji Devi Apple’ı Rekabet Kurallarını İhlal Etmekle Suçladı

AB Komisyonu, teknoloji devi Apple'ı kullanıcılarının alternatif müzik abonelik hizmetleri hakkında bilgi alma olanağını kısıtlamak ile suçladı. Detaylar haberde...
AB Teknoloji Devi Apple’ı Rekabet Kurallarını İhlal Etmekle Suçladı
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Apple’a hakim konumunu kötüye kullandığı ile ilgili itiraz beyanı gönderdi. Konuya yönelik açıklama AB Komisyonu’nun resmi sitesinde yayımladı.

Komisyon, şirketi müzik akışı uygulama geliştiricilerine kendi uygulama içi satın alma ödeme teknolojisini dayatmak ve uygulama geliştiricilerin iPhone ve iPad kullanıcılarının alternatif müzik abonelik hizmetleri hakkında bilgi alma olanağını kısıtlamak ile suçladı.

Komisyon tarafından bugün yapılan açıklamada suçlamaların kapsamının daraltıldığı ve şirkete yeni suçlamaları içeren resmi itiraz beyanı gönderildiğini aktardı.

Komisyon, Apple’ın müzik uygulamalarına düşük fiyatlı abonelik seçeneklerine yönelik bilgilendirmeyi ve tercihi engelleyen sözleşme kısıtlaması dayatması yaptığını belirtti.

Ayrıca komisyon, Apple’ın bu davranışının Avrupa Birliği’nin İşleyişine İlişkin Antlaşma’nın (‘TFEU’) 102. Maddesini ihlal eden adil olmayan ticaret koşulları olduğu görüşünde olduğunu aktardı.

Apple’a yönelik rekabet soruşturması 2 yıl önce spotify’ın şikayeti ile başlatılmıştı. Komisyon soruşturma kapsamında rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor.

Bu gelişmelerin öncesinde Şubat ayının başlarında Apple 2022 yılının son çeyreğine dair satışlarını açıklamıştı. Satışların yüzde 5,49 azalarak 117,2 milyar dolara gerilediği kaydedilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu