Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple Satışları Üç Faktörün Etkisiyle Düşüş Gösterdi

2022’nin son çeyreğine dair verileri açıklayan Apple’da, satışlar 2019 yılından bu yana ilk kez azaldı. Şirket CEO’su Cook, bu durumun sebeplerini açıkladı.
Apple Satışları Üç Faktörün Etkisiyle Düşüş Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’li teknoloji şirketleri bilançolarını açıkladı. Apple’dan yapılan açıklamaya göre 2022 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan çeyreklik dönemde, satışlar önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 5,49 azalarak, 117,2 milyar dolara indi.

Piyasanın beklentisi 121,10 milyar dolar gelmesiydi. 2021’in aynı döneminde 123,9 milyar dolar satış geliri elde edilmişti.

Bunun 2019 yılından bu yana en büyük düşüş olduğu belirtilirken, iPhone gelirinin yüzde 8,17, Mac gelirinin yüzde 28,6 azaldığı, iPad gelirinin ise yüzde 29,66 arttığı açıklandı.

Net karı yıllık bazda yüzde 13 azalarak 30 milyar dolara geriledi.

Satışların Düşmesi 3 Faktörle Açıklandı

Apple CEO’su Tim Cook, üç faktörün sonuçları etkilediğini belirtti. Bunları ise güçlü dolar, Çin’de iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’i etkileyen üretim sorunları ve genel makroekonomik ortam olarak sıraladı.

GCM Yatırım Banner

Makroekonomik ortamın yarattığı zorlukların ise herkesi etkilediğini ifade etti. Çin’deki birincil iPhone montaj fabrikasının Kasım ayı boyunca, Covid nedeniyle kilitlenmelerden etkilendiğini, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Max arzının önemli ölçüde azaldığını söyledi.

Üretimin artık Apple’ın rahat olduğu seviyelere geri döndüğünü ifade eden Cook, zorlu makroekonomik ortamın iPhone satışlarını, Mac satışlarını ve Apple Watch gibi giyilebilir cihazların satışlarını etkilediğini açıkladı.

Apple’ın maliyetleri düşürdüğünü ve işe alımları yavaşlattığını dile getiren isim “Ayrıca içinde bulunduğumuz ortamın zor olduğunun da farkındayız. Ve böylece maliyetleri düşürüyoruz. İşe alımları azaltıyoruz, işe aldığımız insanlar konusunda çok ihtiyatlı ve dikkatli davranıyoruz” şeklinde bir ifade kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.