Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Mahkemesi Belçika’nın Vergi Planını Yasa Dışı Buldu

AB mahkemesi, Belçika'daki çok uluslu şirketlerin vergi muafiyetlerinin devlet yardımı kurallarını ihlal ettiğini açıkladı. Detaylar haberde;
AB Mahkemesi Belçika’nın Vergi Planını Yasa Dışı Buldu
HABER GİRİŞ

Belçika’nın çok uluslu şirketlere sağladığı vergi muafiyetleri AB mahkemesi tarafından hukuka aykırı olduğu hükmedildi. Genel Mahkeme, Merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alıyor.

Avrupa Birliği (AB) mahkemesi, Belçika’nın 55 çok uluslu şirkete yönelik 700 milyon euroluk (748 milyon dolar) vergi muafiyeti planının yasa dışı bir yardım programı anlamına geldiğine karar verdi.

Böylece Genel Mahkeme, Belçika’nın vergi uygulamaları nedeniyle aldığı para cezasına karşı AB Komisyonu’na açtığı davayı karara bağlamış oldu.

Kamu Destek Kurallarını İhlal Ediyor

2005 yılında Belçika’da başlayan ve çok uluslu şirketlerin faydalanabileceği vergi muafiyeti sistemi 2016’da AB Komisyonu tarafından yasa dışı bulunmuştu. Belçika’nın ardından Genel Mahkeme 2019 yılında Margrethe Vestager’in kararını iptal etmiş ve yaklaşık 30 şirket de buna itiraz etmişti.

Söz konusu kararda, mahkemenin AB Komisyonu’nun 2016 yılında Belçika’daki vergi sisteminin birlik kamu destek kurallarını ihlal ettiği yönündeki kararı onayladığının altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Genel Mahkeme karara ilişkin açıklamasında, “Belçika’nın çokuluslu grupların bir parçasını oluşturan şirketlere tanıdığı vergi muafiyetleri yasa dışı bir yardım planı teşkil ediyor.” ifadelerine yer verdi. Bu planın bazı şirketleri kayırdığı için seçici olduğu konusunda Komisyonla aynı fikirde olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın