Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Kripto Yönetmeliğinin Kapsamını Genişletmeye Hazırlanıyor

AB Parlamentosu, kara para aklama ile mücadele düzenlemesine bir dizi değişiklik getiriyor. Detaylar şu şekilde...
AB Kripto Yönetmeliğinin Kapsamını Genişletmeye Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından kara para aklamayla mücadele (AML) ve terörle mücadele finansmanı (CTF) yönetmeliği konusundaki konumu nedeniyle hazırlanan taslak rapora göre, düzenleyici ortamında büyük değişiklikler yapılabilir.

Değişiklik kapsamında, barındırılmayan cüzdanlar olarak adlandırılan fonların transferine kimlik doğrulama hükümleri getiren “Seyahat” kuralı kaldırılmış gibi görünüyor.

NFT ve Metaverse için Düzenleme Sinyali

Bununla birlikte yönetmeliğin kapsamı merkezi olmayan özerk kuruluşları (DAO’lar), merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerini ve geliştiricilerini ve NFT ticareti yapan insanları kapsayacak şekilde genişletiliyor.

Metaverse ayrıca kara para aklama için potansiyel gerekçeler olarak hedefleniyor ve kripto varlık hizmet sağlayıcıları da 1000 euro üzerindeki işlemlerle uğraşırken AML kurallarına uymak zorunda kalabilir.

Değişiklikler resmi olarak kabul edilmeden önce bazı aşamalardan geçecek. İlk olarak, AML düzenlemesine ilişkin Avrupa Parlamentosu’nda yapılacak oylamadan geçmesi gerekiyor. Ardından, nihai raporun Parlamentonun tüm komisyonlarıyla genel kurulda oylanması gerekecek.

GCM Yatırım Banner

Son olarak rapor, AML ile ilgili kurumlar arası tartışmalarda Parlamento’yu temsil edecek. Parlamentonun pozisyonuna ilişkin nihai raporun Aralık ayına kadar tamamlanması ve AML raporuna ilişkin teknik toplantıların o zamana kadar yapılması planlanıyor.

Avrupa Birliği bünyesinde son günlerde kripto düzenlemesine yönelik hareketlilik dikkat çekiyor. Geçen hafta kripto düzenlemesinin yasal metninin tamamlandığı ortaya çıkmıştı. Bu metinde NFT’lerin düzenleme kapsamına alınabileceğine dair ifadeler dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.