Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Birliği Sahte NFT’lere Karşı Harekete Geçiyor

Avrupa Birliği, 2023 yılına kadar sahte NFT’ler ile mücadele edecek bir strateji geliştirmeyi planlıyor. Detaylar haberde…
Avrupa Birliği Sahte NFT’lere Karşı Harekete Geçiyor
HABER GİRİŞ

Kripto para ekosistemi son dönemde NFT’lerın hızlı yükselişine tanık oluyor. Bu durum kötü niyetli aktörlerin yatırımcıları mağdur etmesine zemin hazırlıyor. Düzenleyiciler ise benzer durumların yaşanmaması adına somut planlar üzerinde çalışıyor.

Avrupa Birliği, NFT sahteciliği ile mücadelenin bir parçası olarak yeni bir strateji geliştirildiğini açıkladı. Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi, yaklaşık beş yıllık bir çalışmanın sonucu olarak önerilen sistemin tasarımından sorumlu olacak.

Eylül ayının başında yayınlanan bir belgede grup, bu proje için üst düzey bir mimariye zaten karar verdiklerini belirtiyor ve sistemin nasıl çalışacağına dair detayları netleştiriyor.

NFT’ler Blok Zincirde Doğrulanacak

Fikri mülkiyet (IP) sahipleri, bir dizi üretilen ürünün orijinal olduğunu göstermek için NFT’ler yayınlayacak. Bu öğeleri blok zincirinde oluşturmak için fikri mülkiyet haklarının sahiplerinin önce yetkili imza sahipleri olarak dahil edilmesi gerekecek.

Sistem ürünlerin çeşitli kontrol noktalarından geçerken tedarik zincirinin izlenmesini mümkün kılacak ve böylece fikri mülkiyet sahiplerinin mağazalarda satılan ürünlerin orijinal olduğundan emin olmalarını sağlayacak.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi, 2023’ün sonuna kadar çalışır durumda bir sisteme sahip olmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için EUIPO’nun tüm fikri mülkiyet haklarını bir araya toplayacak bir kayıt sistemi geliştirmesi gerekiyor.

Sistemin 2023’de Hayata Geçirilmesi Hedefleniyor

Sistem amacına daha iyi ulaşması için halihazırda mevcut olan diğer tedarik zinciri izleme teknolojileriyle uyumlu olacak. Avrupa Birliği, 2023 yılı sona ermeden önce bu sistemi uygulamaya koymada başarılı olursa, hedefe ulaşmak amacıyla bu ölçekte blockchain teknolojisinin ilk dağıtıcılarından biri olacak.

Geçmişte tedarik hatlarının izlenmesi için blockchain teknolojisi kullanılmıştı. Avrupa Birliği bir yandan da kripto para birimlerini blok çapında yönetmesine imkan sağlayacak olan MiCA’yı tartışıyor.

Birliğin menkul kıymet düzenleyicisi kripto para işlemlerini yakından izleyecek. Kripto varlık firmaları ise bloktaki ulusal düzenleyiciler tarafından lisans altına alınacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.