Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Kripto Şirketlerine Vergi Raporlama Zorunluluğu Getiriyor

Avrupa Komisyonu kripto hizmetleri sunan şirketlerin, işlemlerini vergi makamlarına bildirmesini zorunlu kılacak. Ayrıntılar haberde…
AB Kripto Şirketlerine Vergi Raporlama Zorunluluğu Getiriyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği içerisindeki kullanıcılara kripto hizmetleri sunan şirketlerin vergi kaçakçılığından doğan açıkları kapatmak için vergi raporlama kurallarına uyması zorunlu hale geliyor. Avrupa Komisyonu’ndan yeni bir teklif, her büyüklükteki ve coğrafi konumdaki kripto varlık hizmet sağlayıcılarının AB merkezli müşterilerin işlemlerini vergi makamlarına bildirmesini gerektirecek.

Açıklamada, “Vergi makamları şu anda sınırlar arasında kolayca alınıp satılan kripto varlıkları kullanarak elde edilen gelirleri izlemek için gerekli bilgilere sahip değil. Bu, vergilerin etkin bir şekilde ödenmesini sağlama yeteneklerini ciddi şekilde sınırlandırıyor, bu da Avrupa vatandaşlarının önemli vergi gelirlerini kaybetmesi anlamına geliyor.” ifadelerine yer verildi.

Komisyon konuyla ilgili istatistiksel verilere de yer verdi. Buna göre vergilendirilebilir mal ve hizmetlerde beklenen ve toplanan vergi farkı 2020’de 93 milyar euro olarak gerçekleşti. Bu, beklenen toplam gelirin yüzde 9,1’ini oluşturuyor.

Mevzuatın kapsamı, merkezi olmayan bir şekilde ihraç edilen tüm kripto varlıkları kapsıyor. Komisyon ayrıca, zenginliği gizleme fırsatlarını önlemek için vergi makamları tarafından kullanılan verileri genişletmenin bir yolu olarak, yüksek gelirli bireylerin sınır ötesi faaliyetlerinin izlenmesini önerdi.

Teklif Avrupa Parlamentosu’ndaki oylamaya açılacak. Yeni kuralların yürürlüğe girmesinden önce Avrupa Konseyi’ndeki devlet temsilcilerinin oybirliğiyle onay vermesi gerekiyor. Tahminler yaptırımların 2026’da başlayacağı yönünde.

GCM Yatırım Banner

Komisyon, yeni planlarının kripto vergi kaçakçılığını zorlaştırarak 2,4 milyar euro gelir sağlayacağına inanıyor. Yabancı sağlayıcılar için herhangi bir yasal boşluk, kayıtlı AB şirketlerinin dezavantajlı durumda olması nedeniyle vergilerin kaybolması anlamına gelebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın