Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Düzenleyicisi: Bazı Kripto Yatırımcıları Çok Tehlikeli Yol İzliyor

Avrupa mali hizmetlerden sorumlu komisyon üyesi Mairead McGuinness bazı kripto para yatırımcılarını düzenlenmiş bir sistemin parçası olmak istemediklerini söyledi.
AB Düzenleyicisi: Bazı Kripto Yatırımcıları Çok Tehlikeli Yol İzliyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nin en üst düzey düzenleyicisi, perakende yatırımcıları korumak için küresel bir yaklaşım çağrısında bulunurken, bazı piyasa oyuncularının kripto alanında düzenlemeden kasıtlı olarak kaçındığını söyledi. AB, Haziran ayında Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yönetmeliği konusunda anlaşmaya varmıştı.

Bu, kripto varlıkları satın alan tüketiciler için riskleri azaltmayı amaçlıyor. Kurallar, sağlayıcıların yatırımcıların kripto varlıklarını kaybetmeleri durumunda sorumlu olmasını gerekli kılıyor. Düzenlemelerin 12 ay sonra hayata geçmesi bekleniyor.

Avrupa Komisyonu’nun mali hizmetlerden sorumlu üyesi Mairead McGuinness düzenlemelerin bir yıl daha yürürlüğe girmeyeceğini ancak şimdiden etkisini gösterdiğini söyledi.

McGuinnes Bazı Yatırımcıları Uyardı

Düzenlenen sistemin bir parçası olmak isteyen ve bu nedenle düzenleyici bir makamdan onay almak isteyen kripto endüstrisindeki firmaların mevzuatın işaret ettiği şekilde hareket ettiğini sözlerine ekledi. Bununla beraber bazı kripto oyuncularının daha katı kuralları tercih ettiğini ve temelde buna karşı olduklarını vurguladı.

McGuinness açıklamasında, “En başından beri kripto ile uğraşanlardan bazıları bunu, düzenlenen, yönetilen sistemin bir parçası olmak istemedikleri için yapıyorlardı. Ayrı ve paralel bir yapı istiyorlar. Bu çok tehlikeli bir yol” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Kripto dünyasındaki son krizler, tüketiciler için riskleri açıkça ortaya koydu. Bir zamanlar değeri 30 milyar doları aşan bir borsa olan FTX’in iflası ve Terra ekosisteminin çöküşü, düzenleme çağrılarının artmasına neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.