Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB: Kripto Borsalarının Lisansı Gerekirse Alınmalı

Avrupa Birliği’ndeki düzenleyiciler, kripto borsalarının kara para aklamaya alet olmaları halinde yaptırım çağrısında bulundu.
AB: Kripto Borsalarının Lisansı Gerekirse Alınmalı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği mali denetçileri, kripto borsalarının kara para aklamayla mücadele kurallarını ciddi şekilde ihlal ettikleri tespit edilmesi halinde, lisanslarını kaybetmeleri gerektiğini söyledi.

Öneri, milletvekillerinin, 27 uluslu blok içinde sanal varlık şirketleri için bir yetkilendirme rejimi getiren Kripto Varlıklar Yönetmeliğinde Piyasalar veya MiCA olarak bilinen dönüm noktası mevzuatının kapanış aşamalarına ulaşmasıyla birlikte geliyor.

Konuyla ilgili hazırlanan bir raporda, kripto borsalarını ve cüzdan sağlayıcılarını denetleyen düzenleyici makamların, kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele kurallarının ihlalleri için lisanslarını geri alma yetkisine sahip olması gerektiğinine yer verildi.

‘Stablecoin Şirketleri Yeterli Rezerve Sahip Olmalı’

MiCA, stablecoin ihraççılarının yeterli sermaye rezervine sahip olmaları ve Almanya’daki düzenleyiciler tarafından izlenmesi için gereklilikler getiriyor.

Mevzuatta kalan belirsizlikler arasında, daha güçlü AML kontrolleri içermesi mi yoksa konuyu kara para kurallarının ayrı ve daha geniş bir incelemesine bırakması gerekliliği yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance gibi büyük oyuncular artık Fransa ve İtalya gibi AB ülkelerinde kayıtlıyken, blok Danske Bank ve Malta gibi geleneksel borç verenleri etkileyen olaylar sonrası, AML yasalarını katılaştırıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın