Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Konseyi Başkanından Türkiye ile İlişkileri Güçlendirme Mesajı

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Michel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeyi değerlendirdi. Detaylar haberde;
AB Konseyi Başkanından Türkiye ile İlişkileri Güçlendirme Mesajı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirmiş olduğu telefon görüşmesine dair açıklamalarda bulundu. Michel, stratejik ve karşılıklı çıkara dayalı ilişki sürdürme isteklerini teyit ettiğini belirtti.

Michel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesi dolayısıyla kendisini tebrik etti.

Erdoğan ve Michel Görüşmesi Sonrası İki Taraftan Açıklamalar

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre bölgesel konuların da değerlendirildiği görüşmede Erdoğan, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği doğrultusunda somut ve olumlu bir gündemle temasları tüm seviyelerde artırmak gerektiğini ifade etmişti.

Erdoğan, vize serbestisinin sağlanması, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, göçün idaresi ve terörle mücadele alanlarında iş birliğinin önemini vurgulamıştı.

Ayrıca Türkiye’ye gösterilecek adil muamele ve tam üyelik perspektifinin desteklenmesinin, ilişkilerde yeni ufukların açılmasını sağlayacağını belirtmişti.

Michel’den Açık Diyalog Vurgusu

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de gerçekleştirilen telefon görüşmesiyle ilgili sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu.

Charles Michel Tweet
Kaynak: Twitter / @CharlesMichel

“AB’nin Türkiye ile karşılıklı çıkara dayalı ve stratejik ilişki isteğini teyit ettim” diyen Michel, ekonomik ilişkiler, güvenlik ve ulaşım iş birliği alanlarında açık diyaloğu vurguladı.

Hukukun üstünlüğünün önemine de dikkat çeken isim, Türkiye’nin, Ukrayna tahılının uluslararası piyasalara ulaştırılmasını sağlayan Karadeniz tahıl girişimindeki rolünü takdir ettiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu