Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Komisyonu ile Amazon Rekabet Soruşturmasında Anlaştı

AB Komisyonu, ABD'li e-ticaret şirketi Amazon ile verilerin kullanımı ve satıcılara eşit davranılmasını içeren bir dizi taahhütte anlaştı. İşte detaylar;
AB Komisyonu ile Amazon Rekabet Soruşturmasında Anlaştı
HABER GİRİŞ

AB Komisyonu tarafından Amazon’a karşı yürütülen rekabet soruşturmalarının, firmanın yasal olarak bağlayıcı taahhütlerde bulunmasıyla kapatıldığı açıklandı. Amazon’un pazarında bulunan bağımsız satıcıların faaliyetleriyle ilgili veya bunlardan üretilen kapalı verileri kullanmamayı taahhüt ettiği söylendi.

Verilerin kullanımı konusundaki endişeleri gideren Amazon, taahhütlerinin arasında platformunda bulunan “şimdi al ve sepete ekle” butonu olarak bilinen (Buy Box) seçeneği de yer aldı.

Bütün Satıcılara Eşit Davranılacağı Taahhüt Edildi

Buy Box’daki bütün satıcılara eşit davranılacağı ve ikinci bir teklifin de bu alanda gösterileceği belirtildi. Ayrıca satıcılara kendi hizmetleri yerine diğer teslimat firmalarını da seçme izni vereceği vurgulandı.

AA’nın derlediği habere göre Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun, Amazon’un söz konusu taahhütleri yerine getirmemesi durumunda firmaya toplam cirosunun yüzde 10’u kadar para cezası uygulayabileceği belirtildi.

AB Komisyonu Amazon’a 2020 Yılında Soruşturma Açtı

Avrupa Birliği’nin 2020 yılında, Amazon firmasına platformundaki bağımsız satıcılara ait hassas verileri kendi perakende satışlarına fayda sağlayacak biçimde kullanmakla suçladığı hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durumun olup olmadığı AB Komisyonu tarafından denetleniyor.

Komisyon ise bahsi geçen soruşturmalarda rekabete aykırı bir durumun söz konusu olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete zarar verecek bir durumun tespiti ile AB Komisyonu, söz konusu duruma son veriyor ve şirketlere yüksek para cezaları uyguluyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın