Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Gıda Krizi Endişesi ile Ürün Rotasyon Kurallarını Esnetiyor

Avrupa Komisyonu tahıl üretimini teşvik etmek ve savaşın etkisini en aza indirmek adına ürün rotasyon kurallarını gevşetmeye hazırlanıyor.
AB Gıda Krizi Endişesi ile Ürün Rotasyon Kurallarını Esnetiyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Komisyonu tahıl üretimini artırmak ve Ukrayna’daki savaşın etkisiyle küresel bir gıda güvenliği krizinin önlenmesine yardımcı olmak amacıyla ürün rotasyonu kurallarının geçici olarak askıya alınmasını önerdi.

Avrupa Birliği yöneticisi yaptığı açıklamada, bloğun üye ülkelerinden gelen bir talebi izleyen planının, 1,5 milyon hektarlık araziyi yeniden üretime sokacağını söyledi.

Yetkili, küresel gıda sisteminin özellikle yakın gelecekte gıda güvenliği sorunlarının da ortaya çıkabileceği Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan güçlü riskler ve belirsizliklerle karşı karşıya olduğunu söyledi. AB’de üretilen her ton tahılın, dünya çapında gıda güvenliğini artırmaya yardımcı olacağını belirtti.

Teklif üye ülkeler tarafından resmi olarak kabul edilirse, önlem sadece 2023’te Ortak Tarım Politikası kuralları uyarınca ayrılacak ve mısır ve soya gibi hayvanları beslemek için tipik olarak kullanılan mahsullerin ekimini hariç tutacak araziler için geçerli olacak.

Komisyon önerisi, teklifle birlikte, bir yandan küresel gıda mevcudiyeti ve satın alınabilirlik ile diğer yandan biyolojik çeşitliliğin ve toprak kalitesinin korunması arasında dikkatli bir denge aranmasını içeriyor.

GCM Yatırım Banner

Rusya ile Ukrayna arasında Şubat ayında çıkan savaş sonrası, tonlarca tahıl ihraç edilemiyor. Bu sevkiyatın sağlanması adına bugün önemli bir adım atıldı.

Türkiye’nin arabuluculuğunda, Birleşmiş Milletler, Rusya ve Ukrayna heyetleri bugün İstanbul’da bir araya geldi. Taraflar Karadeniz üzerinden tahıl koridorunun oluşturulması için anlaşma imzaladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın