Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Finans Sektöründe İflas Dalgasının Devamını Beklemiyor

SVB’nin başlattığı iflas dalgası Avrupa ekonomilerinde endişe yarattı. Konuya ilişkin beklentilerini paylaşan AB yetkilileri, iyimser konuştu.
AB, Finans Sektöründe İflas Dalgasının Devamını Beklemiyor
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) iflası dünya kamuoyunda bu haftanın başlıca gündem maddesi oldu. ABD tarafından konuya ilişkin açıklamalar gelirken, ABD bankaları büyük çaplı taleple karşılaştı. İflas haberinin sektörü ne boyutta yönlendirebileceği soru işareti yaratırken, finans sektörünün 2008 yılında yaşadığı ekonomik krizin benzerinin görülme ihtimali endişe yarattı.

Avrupa Birliği (AB) tarafında ise karamsar bir tutum görülmedi. Amerika’nın yaşadığı banka iflaslarının yayılım kazanmasının beklenmediği açıklandı.

AB Komisyonu Kıdemli Başkanı Valdis Dombrovskis ve AB Dönem Başkanı, İsveç Maliye Bakanı Elisabeth Svantesson, konuya ilişkin görüş ve beklentilerini paylaştı.

AB üyesi ülkelerin ekonomi bakanlarının Belçika’nın başkenti Brüksel’de katıldığı toplantı sonrası gazetecilerin karşısına geçen yetkililer, SVB’nin AB düzeyinde sınırlı seviyedeki varlığına dikkat çekti.

AB Komisyonu Kıdemli Başkanı Dombrovskis, Amerikan bankacılık sektörünü yakından takip ettiklerini, yönetimin gösterdiği refleksleri de not aldıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yetkili isimlerle kontak halinde olduklarını ifade ederek, AB ülkeleri için bir riskin söz konusu olmadığını vurguladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.