Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Bankaları, SVB’nin İflası Sonrası Büyük Taleple Karşı Karşıya

Silikon Vadisi Bankası üzerine yaşanan başarısızlık, JPMorgan ve Citigroup gibi diğer bankalara olan ilgiyi artırdı. Detaylar haberde...
ABD Bankaları, SVB’nin İflası Sonrası Büyük Taleple Karşı Karşıya
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Silikon Vadisi Bankası’nın iflası, on yıldan fazla sürenin ardından en büyük mevduat hareketini beraberinde getirdi. Bu durum sonrası büyük ABD bankaları daha küçük borç verenlerden para transfer etmeye çalışan müşterilerden gelen taleplerle dolup taşıyor .

JPMorgan, Citigroup ve diğer büyük finans kurumları, yeni kayıt sürecini hızlandırmak için ekstra adımlar atarak mevduatları hızlı bir şekilde taşımak isteyen müşterilere uyum sağlamaya çalışıyor.

ABD hükümeti tarafından açıklanan ve bankalar için yeni bir Federal Rezerv borç verme imkanı da dahil olmak üzere bir acil önlem paketi, SVB ve Signature Bank’ın iflas etmesinin ardından üçüncü bir bankanın iflasını önleyerek şimdilik ilk büyük sınavını geçmiş gibi görünüyor.

Kaynaklar, mevduat sahiplerinin varlıklarını JPMorgan, Citi ve Bank of America gibi daha büyük bankalara ve para piyasası fonlarına taşımaya çalıştıklarını söyledi. Aktarılan son bilgilere göre SVB ve diğer bölgesel kredi kuruluşlarından büyük bankalara yapılan mevduat transferleri geçen hafta ivme kazandı ve bu hafta da devam ediyor.

Konu hakkında bilgilendirilen bir kişiye göre JPMorgan, hesap açmak için bekleme süresini kısalttı ve yeni kurumsal müşterilerin personele bu hafta sonunda ödeme yapabilmelerini sağlamak için fonlara erişim hızını artırıyor.

GCM Yatırım Banner

Wells Fargo bankacılık analisti Mike Mayo, JPMorgan’ın belirsiz zamanları fırsat olarak değerlendirdiğini söyledi. Bazı mevduat sahipleri için SVB’nin iflası, tüm nakitlerinin tek bir bankada olması riskine yönlendirdi.

Düzenleyici makamlar tüm mevduatları garanti altına alma taahhüdünde bulunarak devreye girmeden önce, SVB’nin teknoloji ve yaşam bilimleri sektöründeki kurumsal müşterilerinin çoğu, personel veya tedarikçilere ödeme yapamayacaklarından endişe ediyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.