Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Düzenleyicisi Kripto Firmalarını ve Yatırımcıları Uyardı

ESMA, yatırım firmalarına, kripto paraların yaklaşan düzenlemelere rağmen, pek çok yargı alanında kapsam dışında kalacağını bildirdi.
AB Düzenleyicisi Kripto Firmalarını ve Yatırımcıları Uyardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) kripto varlıklarla ilgili şirketlere düzenlemenin benimsenme yolunda olmasına rağmen çoğu yargı alanında kapsam dışında kalma uyarısında bulundu.

ESMA, “Kripto Varlık Piyasaları Yönetmeliği (MiCA) benimsenmeye yakınken, yatırım firmaları tarafından sunulan kripto varlıkları, MiCA uygulanana kadar çoğu yargı alanında düzenlemesiz olmaya devam edecek.” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz günlerde MiCA düzenlemesi kapsamında ilk yönetmelik Avrupa Parlamentosunda oy çokluğu ile onaylanmıştı. Düzenlemeye tabi olmayan ürün ve hizmet sunumlarıyla ilgili endişelerini dile getiren ESMA’ya göre bunlar ihtiyati ve yatırımcıyı koruma riskleri taşıyor. Mali gözlemci, müşterilerin aldıkları koruma düzeyi konusunda yanıltılmalarının mümkün olduğuna inanıyor.

ESMA, bu tür riskleri azaltmak için yatırım firmalarına, müşterilerinin yatırım yaptıkları ürünlerin yasal statüsünden haberdar olmalarını sağlayacak önlemler almalarını tavsiye etti. Bunun dışında düzenleyici kurumlara, ürün ve hizmetlere dair korumaların geçerli olmadığı durumlarda müşterileri açıkça bilgilendirmelerini tavsiye etti.

ESMA ayrıca yatırım firmalarını, risk yönetimi politikalarını ve sistemlerini planlarken, düzenlemeye tabi olmayan faaliyetlerin işleri üzerindeki etkisini dikkate almaya çağırdı.

GCM Yatırım Banner

ESMA daha önce kripto paraların riskli olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Ajans ayrıca MiCA’yı yürürlüğe sokacak ayrıntılı ikincil yasalar hakkında kısa süre içinde istişarelerde bulunacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın