Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Kripto Piyasasında Kaldıracı Sınırlamak İstiyor

Avrupa Sistemik Risk Kurulu, kriptoların hızla büyümesi ve yüksek oynaklığı sebebiyle oluşabilecek sistemik risklere karşı tavsiye raporu yayımladı.
Avrupa Kripto Piyasasında Kaldıracı Sınırlamak İstiyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nin (AB) finansal risk gözetim kurumu, kripto varlıklarla yapılan kaldıraçlı işlemlerinin engellenmesine ilişkin çalışmalara başladı. Konuyla ilgili Avrupa Sistemik Risk Kurulu (ESRB), risklere karşı politika seçenekleri tavsiye eden bir rapor yayımladı.

Frankfurt merkezli ESRB, AB finansal sisteminin istikrarına tehdit oluşturabilecek riskleri tespit etmek ve izlemekten sorumlu olan bir kurum. ESRB raporunda, kripto para piyasalarının sistemik etkilerini ve kripto varlıklarıyla merkeziyetsiz finanstan kaynaklanan risklere yönelik politika seçeneklerini sunuyor.

ESRB raporda, “Sistemik riskler hızla ve aniden ortaya çıkabilir. …Son yıllarda gözlenen hızlı büyüme trendleri devam ederse, kripto varlıklar finansal istikrar için risk oluşturabilir.” ifadelerine yer verdi.

Kripto Paralara Maruz Kalan Yatırım Fonlarına Kaldıraç Limiti

Yakın zamanda kabul edilen AB düzenlemesiyle önerilen bir değişiklikte ESRB, kripto varlıklara maruz kalan yatırım fonları için kaldıraç limitleri getirmeyi önerdi.

Geçen senenin kripto paralar ve merkeziyetsiz finans için çalkantılı geçtiği vurgulanan raporda, bunların finansal sistem üzerindeki etkisinin ise sınırlı olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Kripto piyasalar ile geleneksel finans sektörü ve reel ekonomi arasından çok az bağlantı olduğu kaydedilen raporda, bağlantıların hiçbirinin mevcut durumda önem arz etmediği ileri sürüldü.

Kriptoların hızla büyümesi ve yüksek oynaklığına işaret edilerek, bu sebepten sistemik riskler oluşturabilecekleri için yakından izlenilmesi gerektiği ifade edildi.

Öneriler, AB’nin İlerideki Kripto Varlık Düzenlemelerine Şekil Verecek

Geleneksek finansal sistem ile kripto varlıklar arasındaki bağlantının zamanla artması ve bu bağlantıların hemen belirlenememesi durumunda risklerin artacağı öngörüldü.

Kripto varlıklarındaki gelişmelerin ve varlıkların olası finansal istikrar etkilerini daha iyi anlamak için bazı politika seçenekleri tavsiyeleri raporda yer aldı.

AB’nin olası finansal risk bulaşma kanallarını izleme kapasitesini iyileştirmesi gerektiğine dikkat çekildi. Bununsa kripto sektörü ile geleneksel finans arasındaki kanallar ve kripto sektörü içindeki kanallar için geçerli olduğunun altı çizildi.

Bu alanda kriptolara maruz kalan bankalar gibi geleneksel finans sektörü kurumlarının da kripto riski olan yatırım fonları ve kripto sektöründeki stabilcoin veren kuruluşlarının e-cüzdan sağlayıcılarının standart raporlama ve kamu aydınlatma yükümlülüklerine teşvik edilmesi gerektiği belirtildi.

Kripto holdingler, kripto tabanlı kaldıraçlar, merkeziyetsiz finans, staking ve kripto borç gibi risklere karşı politik seçeneklerin değerlendirilmesi gerektiğine işaret edildi. Raporda, kripto varlıkları olan yatırım fonlarına kaldıraç limitleri getirilmesi teklif edildi.

Bağlayıcı olmayan ESRB’nin önerilerininse AB’nin ilerideki kripto varlık düzenlemelerine şekil vereceği tahmin ediliyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın