Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

A1 Capital Borsada Beklenen Rüzgarı Estirmek için Halka Arz Oluyor

Halka arz yatırımcısını heyecanlandıracak açıklamalar paylaşan A1 Capital Genel Müdürü hem şirket hem de piyasada beklenen likidite için iyimser konuştu.
A1 Capital Borsada Beklenen Rüzgarı Estirmek için Halka Arz Oluyor
HABER GİRİŞ

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Haziran ayının başında paylaştığı bülteninde Güler Yatırım Holding çatısı altında faaliyet gösteren A1 Capital Yatırım Menkul Değerler’in halka arz edileceğini duyurmasının ardından yatırımcı tarafında beklenti büyük oldu.

Seçim belirsizliğinde fırtınalı günler geçiren Borsa İstanbul’da (BİST) suların durulup toparlanmanın yaşanmasıyla birlikte halka arz yatırımcısı kaldığı yerden devam etmek için gün saymaya başladı.

Hisse Senedi ve VİOP işlemleri için aracı kurum olarak adından söz ettiren ve yatırım danışmanlığı hizmeti de sunan sermaye piyasalarının öncü kuruluşu, bu hafta itibarıyla hisselerinin yüzde 35’ini halka arz etmeye hazırlanıyor.

100 milyon lira nominal değerli sermayesini 35 milyon liraya çıkarma niyetinde olan şirketin BİST’deki pozisyonu hakkında bilgi paylaşan A1 Capital Genel Müdürü Mehmet Serkan Esenpak, halka arz atılımını tamamıyla sermaye artırımı olarak planladıklarını söyledi.

Esenpak, “Halka arzdan sağlanacak kaynağın tamamı şirketimiz tarafından kullanılacaktır. Biz A1 Capital olarak mevcut durumda sermaye piyasalarımıza 1 milyar TL’nin üzerinde fon sağlamaktayız. Halka arzdan elde edeceğimiz kaynağın da tamamını yine sermaye piyasalarımıza kaynak sağlamak amacıyla kullanmayı planlamaktayız” dedi.

GCM Yatırım Banner

Sermaye Piyasalarının İhtiyaç Duyduğu Likidite de Sağlanacak

Esenpak, halka arzla birlikte sadece A1 Capital’in kârlılığının artmayacağını, sermaye piyasalarının ihtiyaç duyduğu likiditenin de temin edileceğini söyledi.

300 milyon TL seviyesinde olan şirket öz kaynaklarının bir yılda 1 milyar TL’ye çıktığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“2021’de 109 milyon lira olan kâr rakamımız, 2022’de 571 milyon liraya yükseldi. 2022 yılını çok güzel bir büyüme ile geçirdik. Yurt içi piyasalarda olduğu gibi yurt dışı piyasalarda da müşteri işlemlerine aracılık etme hedefimiz doğrultusunda teknolojik yatırımlarımızla büyümeye devam edeceğiz. 2022 yılında yakaladığımız büyüme başarısını, bu yılın sonunda da devam ettirmeyi hedefliyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.