Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Yeni Kabine Fiyatlaması! Kritik Eşik Aşıldı

Borsa İstanbul, yeni kabine sonrası atağa geçerken, BIST 100 endeksi SASA ve THY'nin de etkisiyle günün ilk yarısında sert yükseldi.
Borsada Yeni Kabine Fiyatlaması! Kritik Eşik Aşıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye 28 Mayıs’ta yapılan seçimin ardından yeni bir döneme girerken ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler gündemimize damga vurmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumartesi günü yeni kabine üyelerini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ise birçok kişinin beklediği gibi Mehmet Şimşek getirildi. Pazar günü Nureddin Nebati’den görevi teslim alan Şimşek, ekonomide uygulanacak politikalara dair olumlu açıklamalar yaptı.

Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmadığını ve vakit kaybetmeden orta vadeli finansal çalışmalara başlanması gerektiğini söyleyen Şimşek, ortodoks politikalara geçişin sinyalini verdi.

Seçimden hemen sonra Şimşek’in adının dillendirilmesi zaten hisse senedi piyasalarında bir hareketlilik başlamasını sağlamıştı. Kabinenin açıklanmasıyla piyasalar geleceğe yönelik beklentileri satın almaya başladı.

Bu coşku borsada alımları artırırken, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 5.250 kritik eşiğini aştı.

Borsada Günlük Artış Yüzde 3’ü Geçti

Borsa Kritik Esik Asildi
Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksi, yüzde 3,13 değer kazancıyla 5.114 puandan kapanış yaptıktan sonra yeni haftaya daha yüksek seviyeden başladı. Yüzde 2,31 artışla 5.233 puandan açılan BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 3’e yakın artarak 5.269 puana çıktı.

Saat 11.40’ta 5252 seviyesinden işlem gören endeks haftalık bazda yüzde 12’ye yakın prim yapmış oldu. Analistlerin kritik direnç olarak işaret ettiği 5.250 seviyesini geçen endeks için bir sonraki dirençler 5.300 ve 5.400 olarak belirlendi.

Günün ilk yarısında birçok şirketin hissesi tavan yaptı. İşlem hacmi en yüksek olanlardan Türk Hava Yolları (THYAO) hisse senedi değeri yüzde 4,66 artışla 157,10 liradan, Akbank (AKBNK) yüzde 1,31 artışla 17,18 liradan ve Sasa Polyester (SASA) yüzde 9,31 artışla 63,40 liradan işlem görüyor.

Sektör endekslerinden bankacılık yüzde 1,18, kimya yüzde 5,25, ulaştırma yüzde 4,49, holding yüzde 1,78 artıda seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu