Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2023’te Küresel Piyasaları Neler Bekliyor? Finans Devi Yanıtladı

Standard Chartered, 2023′te gerçekleşme olasılığı olan bir dizi senaryo ortaya koydu ve bunların piyasalar tarafından düşük fiyatlandırıldığını belirtti.
2023’te Küresel Piyasaları Neler Bekliyor? Finans Devi Yanıtladı
HABER GİRİŞ

Finansal piyasalar için çalkantılı bir yıl sona ermek üzereyken, Standard Chartered 2023 için piyasa tarafından düşük fiyatlandırıldığını söylediği bir dizi potansiyel sürprize dikkat çekti. Bankanın araştırma başkanı ve baş stratejisti Eric Robertson, riskler azalsa ve duyarlılık iyileşse bile büyük piyasa hareketlerinin muhtemelen gelecek yıl da devam edeceğini söyledi.

Yatırımcıları sinirlerin sarsıldığı ve beyinlerin sarsıldığı bir yıl daha için hazırlanmaları konusunda uyardı. Robertson’a göre en büyük sürpriz, gelecek yıl küresel bir resesyona ve varlık sınıflarında daha fazla türbülansa işaret eden fikir birliği ile daha ılımlı piyasa koşullarına dönüş olabilir.

Stratejist 2023′te gerçekleşme olasılığı sıfır olmayan ve piyasalar tarafından düşük fiyatlanan sekiz potansiyel piyasa sürprize dikkat çekti.

Petrolde Düşüş Beklentisi

Robertson, Covid-19 vakalarındaki beklenmedik artışın ardından Çin’deki gecikmeli toparlanma da dahil olmak üzere, beklenenden daha derin bir küresel durgunluğun, 2023′te daha önce dirençli olan ekonomilerde bile petrol talebinde önemli bir düşüşe yol açabileceğini öne sürdü.

Rusya-Ukrayna savaşında çözüm olması durumunda, bu durum risk primini ortadan kaldıracak ve fiyatların değerinin yaklaşık yüzde 50′sini kaybetmesine neden olacak. Robertson bunu 2023’ün ilk yarısında yaşanabilecek sürprizlerden biri olarak görüyor.

GCM Yatırım Banner

‘FED Faiz Artışlarını Hafife Alıyor’

Uzman isim petrol fiyatlarındaki düşüşün sürebileceğini ve pandemideki zirveden bu yana en düşük seviye olan 40 doların görülebileceğini düşünüyor. FED’in faiz artırımlarına da değinen Robertson, gelecek yıl için potansiyel bir riskin, büyük faiz oranı artışlarının neden olduğu ekonomik zararın hafife alınması olduğunu belirtti.

Robertson’ın potansiyel sürprizler listesine göre ABD ekonomisi yılın ilk yarısında derin bir resesyona girerse, merkez bankası faiz oranlarını 200 baz puana kadar düşürmek zorunda kalabilir.

Standard Chartered ayrıca teknoloji hisselerinde yol boyunca kendisini gösteren düşüşün 2023’te devam edebileceği konusunda uyarıyor. Robertson, Nasdaq endeksinin yüzde 50 daha kayıp yaşayabileceğini 6000 puana kadar gerileyebileceğini düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.