Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2. Toplantı Öncesi TİM Başkanı Gültepe’den Asgari Ücret Tahmini

Gözler bugün gerçekleşecek ikinci asgari ücret toplantısında! Sürece dair son gelişmeler haberimizde…
2. Toplantı Öncesi TİM Başkanı Gültepe’den Asgari Ücret Tahmini
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca çalışan nefeslerini tuttu ve asgari ücrete yapılacak ara zam gelişmelerini takip ediyor. Asgari ücrette zam artışı için tüm gözler, bugün saat 10.00’da başlayacak ikinci toplantıya çevrildi. 7 milyondan fazla çalışanla birlikte toplumun tamamını ilgilendiren yeni asgari ücretin belirlenmesi için görüşmelerin yapıldığı toplantının birincisi 13 Haziran’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Gündemde farklı rakamlar yer alırken, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, toplantı öncesinde açıklamada bulundu.

Asgari ücretle ilgili beklentisinin 10 bin 500 TL ile 11 bin 500 TL arasında olduğunu söyleyen Gültepe, 500 dolar şeklinde dile getirilmesini doğru olmadığını ifade etti.

Daha önce de sanayicilerin 500 dolar rakamını kaldıramayacağını söyleyen Gültepe, işverenin kurun artmasına bağlı devamlı bir işçilik ücretleri bütçesi yapmak zorunda kalacağını, bu nedenle de döviz üzerinden konuşulmasının hata olacağını ifade etti.

İhracat konusundaki beklentilerini de paylaşan Gültepe, “Kur 35 TL olsa bile bugünkü koşullarda 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak zor. Öncelikle sektörel bazda üretimleri artırmamız lazım. Bugün kapasite kullanımları yüzde 60’larda” dedi.

GCM Yatırım Banner

Uzakdoğu pazarlarının yeniden açıldığını, Türkiye’nin fiyatlarının Uzakdoğu ülkelerine göre yüzde 20-40 arasında daha pahalı olduğunu belirterek, “Fiyat rekabeti yapalım demiyorum ama fiyatta yüzde 5-10 pahalı olsak bile Avrupa bizi tercih eder, Temmuz ayından itibaren siparişler geri gelir.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

500 Dolar Sınırı Masadan Kalktı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dün akşam katıldığı bir televizyon programında asgari ücretle ilgili yorumda bulundu. Üç kesimin ortak bir noktada anlaşmalarını ümit ettiklerini ve bunun da çalışanların enflasyona karşı ezdirilmemesi olduğunu söyledi.

İşçi tarafının talepleri dinlenirken, bir yandan da işverenlerin perspektifine bakılması gerektiğini, işletmelerin de ayakta kalmalarını sağlayacak şekilde karar alınması gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada ise doların yerinde durmadığını, asgari ücreti belirlerken Türk lirası konuşulması gerektiğini söyleyerek, 500 dolar tutarının masadan kalkmasını sağlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.