Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TİM Başkanı Gültepe Mal ve Hizmet İhracatındaki Artışa Dikkat Çekti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, 30. Genel Kurulu ile İhracatın Şampiyonları ödül töreninde açıklamalarda bulundu.
TİM Başkanı Gültepe Mal ve Hizmet İhracatındaki Artışa Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, TİM 30. Genel Kurulu ile İhracatın Şampiyonları ödül töreninde konuştu. Gültepe, mal ihracatını 169 milyar dolardan 254 milyar dolara, hizmet ihracatımızı 38 milyar dolardan, 90 milyar dolara çıkardıklarını söyledi.

Gültepe, Türkiye’nin son 3 yılda mal ve hizmet ihracatını yüzde 66 artırdığını söyledi. 1983’te 1 yılda yapılan ihracatı artık 1 haftada gerçekleştirdiklerini belirten Gültepe, Son 21 yılda mal ihracatının 6, hizmet ihracatının 5 kat arttığını ifade etti.

İhracatta 3 Yılda Büyük Artış

Sadece son 3 yılda mal ihracatını 169 milyar dolardan 254 milyar dolara, hizmet ihracatını 38 milyar dolardan, 90 milyar dolara çıkardıklarını aktaran Gültepe, Bütün bunlar kararlılık, istikrar, azim ve mücadeleyle oldu. Ayak basmadık tek bir ülke, tek bir bölge bırakmadık.” diye konuştu.

Gültepe, birçok ülkenin en büyük tedarikçileri arasında olduklarını belirterek, “Tüm bu başarıların ardında, devletimizin ihracatçılarımıza sunduğu destekler ve hızlı aksiyon mekanizması var. İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’nin kurulması kefalet sorununun çözülmesinde büyük katkı sağladı.” açıklamasında bulundu.

İhracat arttıkça ihtiyaçların da değişip çeşitlendiğine dikkat çeken TİM Başkanı, gelinen aşamada yeni çözümler üretilmesi gereken bir süreci yaşadıklarını belirtti. Rakip ülkelerle büyük bir mücadele içinde olduklarını söyleyen Gültepe, “Bu mücadelede üretim maliyetlerimizi ne kadar düşürebilirsek, elimiz o kadar güçlenecek.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Yıl başından bu yana art arda yapılan indirimlere rağmen sanayiciler için enerji hala önemli bir maliyet kalemi oluşturduğunu belirten Gültepe, “Sanayicilerimiz elektriği Asya ülkelerine kıyasla neredeyse iki kat pahalıya mal ediyor.” diye konuştu.

TİM Başkanı sözlerinin sonunda, ihracatçıların yeni indirimlere ihtiyacı olduğunu ve Haziran ayında sona erecek asgari ücret desteği uygulamasının miktar artırılarak devam etmesini talep etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın