Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz’dan Asgari Ücret ve Memur Maaşı Yorumu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, asgari ücret ve en düşük emekli maaşlarıyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Cevdet Yılmaz’dan Asgari Ücret ve Memur Maaşı Yorumu
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bugün Haber Global’in canlı yayınına katılarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Ercan Havalimanı’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) vitrini olacağını bildirdi.

KKTC’ye 3 ila 5 yıl içerisinde kabloyla elektrik getireceklerini söyleyen Yılmaz, KKTC’nin tanınması konusuna yoğunlaşacaklarını kaydetti.

Adadaki tüm müzakerelerin eşitlik temelinde yürütülmesi gerektiğini savunarak, “Kıbrıs Türk halkı azınlık statüsüne itilemez. Bu bir mücadele. Uzun yıllardır halk maalesef haksız ambargolarla karşı karşıya.” ifadelerini kullandı.

Doğu Akdeniz’in son derece zengin ve önemli bir coğrafya olduğunu vurgulayan Yılmaz, bir dönem KKTC’yi dışlamaya yönelik ciddi çabalar gördüklerini ileri sürdü. Türkiye’nin gücününse söz konusu oyunları bozduğunu belirtti.

Asgari Ücretin Belirlenmesinde Birçok Denge Dikkate Alınıyor

Asgari ücrete yapılacak Temmuz zammına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, “Ümit ederiz ki bu üç kesim bir ortak noktada anlaşsınlar, o da enflasyona karşı çalışanlarımızın ezdirilmemesi.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Asgari ücret zammının belirlenmesinde bir sürü dengenin dikkate alınması gerektiğini aktararak, “Bir taraftan işverenlerin de perspektifine bakmamız lazım. İşletmelerimiz de ayakta kalacak ki daha fazla insana iş imkanı sağlasınlar. Şimdiden nasıl bir sonuç çıkacağını söyleyemeyiz. Bekleyip göreceğiz.” görüşünü aktardı.

Memur ve emekli maaşının ne olacağına dair gelen soruyu yanıtlayan Yılmaz, taahhütlerinin Temmuz ayı içinde gecikmeden gerçekleştirme yönünde gayret ettiklerini paylaştı. Son sözün Meclis’te olduğunu söyledi.

Ekonomi Boyutunda Çok Güçlü Bir Yönetim Var

Merkez Bankası’nın 22 Haziran’da alacağı faiz kararına yönelik de açıklamalarda bulunan Yılmaz, ekonomi boyutunda çok güçlü bir yönetimlerinin olduğuna dikkat çekti.

Ekonomideki güçlü yönetimin karşısında geriye çok çalışmak kaldığını belirterek, istişareyle ilgili taraflarla konuşularak ve tartışılarak ilerleneceğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’a işaret eden Yılmaz, “Çok ehliyetli bir başkanımız oldu. Kadın olmasından memnuniyet duyuyoruz. Orta Vadeli Programı Eylül ayında ilgili taraflarla paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Ekonomiye ilişkin tüm dünyada bir problem olduğunu öne sürerek, büyüme hızının aşağı doğru indiğini anımsattı.

Diğer bir tarafta sürekli yüksek enflasyon sonuna da değinerek, “Şimdi vatandaşımızın da ilk önceliği olan enflasyona odaklanmış durumdayız. Merkez Bankamız ve Hazine Maliye Bakanlığımız yoğun bir çalışma sergiliyor. Merkez Bankası değerlendirmelerini yapacaktır. Hep birlikte sonucunu takip ediyoruz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın