Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

1915 Çanakkale Köprüsü’nden 415 Milyon Avro Tasarruf Edildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 415 milyon avro tasarruf edildiği aktarıldı. Detaylar haberde...
1915 Çanakkale Köprüsü’nden 415 Milyon Avro Tasarruf Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, “1915 Çanakkale Köprüsü” ile ilgili yayınlanan habere ilişkin, yazılı açıklama yaptı. Köprünün sözleşme tarihinden 1,5 yıl önce tamamlandığına dikkat çekildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ülke ve milletin Hazineden1 kuruş çıkmadan, 2,545 milyar avro yapım maliyeti olan köprüye sahip olunduğu bildirildi.

Açılışından bugüne geçen 1 yılda zamandan 382 milyon avro, akaryakıt tüketiminden 31 milyon 300 bin avro, 3 bin 234 ağaca eş değer karbon salınımındaki azalmayla çevresel olarak 1 milyon 900 bin avro ve toplamda 415 milyon avro tasarruf edildiği aktarıldı.

Bakanlık, 18 Mart 2022’den itibaren köprüden 2,2 milyon araç kullanıldığını söyledi. Araç tahmin modellemesi ile finansman geri ödemesi için gerekli araç sayısı garantisi arasındaki farkı anlatmaya devam edecekleri bildirildi.

Ulaştırma yatırımlarında olduğu gibi Osmangazi Köprüsü, İzmir-İstanbul Otoyolu gibi planlamalar dahilinde, garanti karşılama oranlarını yakalayacağı ve geçeceği aktarıldı.

Söz konusu açıklamada 2053 Ulaştırma ve Lojistik Master Planı ışığında, Türkiye’ye gelecek 30 yılda yapılacak 187,8 milyar dolarlık ulaştırma ve altyapı yatırımlarına da planlı şekilde devam edileceği bildirildi.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu