Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

171 Yıllık Gazetede Çalışanlar Greve Gidiyor!

Amerika'nın köklü gazetelerinden biri olan New York Times'ta çalışanlar toplu iş bırakma grevine gidiyor. Detaylar haberde...
171 Yıllık Gazetede Çalışanlar Greve Gidiyor!
HABER GİRİŞ

Amerika’nın öne gelen gazetelerinden biri olan New York Times’ta bugün önemli bir gelişme yaşandı. Gazetenin bin 100 çalışanı, ücrette ve uzaktan çalışma konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle 24 saatlik greve gideceğini açıkladı.

171 yıl önce kurulan gazetede bu grev kararı,  yönetim ve çalışanları temsil eden sendika arasında bir yıldan uzun süredir yeni bir sözleşmede anlaşmaya varamamasının ardından geldi.

Bu grevin New York Times’ta 40 yıldır yapılan ilk toplu iş bırakma grevi olduğu belirtildi.

“Yönetim 5 Saat Kala Masadan Kalktı”

New York Haber Birliği Sendikası, tarafından yapılan açıklamada adil bir anlaşmaya varmakta kararlı oldukları fakat yönetimin 5 saat kala masadan kalktığı açıklandı. Bu yüzden sendika üyelerin 24 saatliğine greve gittiğini aktardı.

New York Times’ın CEO’su Meredith Kopit Levien ise çalışanlara önemli bir ücret artışı, yan haklar ve esnek çalışma koşulları sundukları taahhüt göz önüne alındığında sert adımların atıldığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Gazetede yönetici olan ve ismi açıklanmayan bir kişi ise iş bırakmanın kesinlikle zorluklar çıkaracağının söyledi. Ancak yönetimin sendikanın parçası olmayan diğer kaynaklara güvenebileceğini ifade etti.

“CNN ve Gannett’de Yüzlerce Çalışanını İşte Çıkardı”

New York Times’ın önce gelen eleştirmenlerinden Amanda Hess, okurlara seslendi. Gazetenin herhangi bir platformuna girmemelerini ve grev hattında yanlarında durmalarını istedi.

Bununla birlikte son haftalarda CNN’nin yüzler çalışanı ve Amerikan kitle iletişim holding şirketi olan Gannett’in 200 çalışanını isten çıkardığı aktarıldı.

İşten çıkarma furyasına katılanlar arasında geçtiğimiz günlerde Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’ta yer almıştı. Şirketin 3 bin 700 kişiyi işten çıkaracağı ve bu kişilerin ise Musk’a toplu dava açacağı açıklanmıştı.

Bunun yanında e-ticaret devi Amazon’da uzun süredir işten çıkartmalarıyla gündemde yer almıştı. Şirketin dünya genelindeki depo çalışanları daha iyi şartlar için iş bırakma eylemine gitmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.