Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amazon İşçileri “Black Friday” Gününde Grevde

Amazon çalışanları, daha iyi şartlar ve ücret için "Black Friday" gününde “sömürünün bedelinin ödetilmesi” mesajıyla protesto düzenledi. Detaylar haberde...
Amazon İşçileri “Black Friday” Gününde Grevde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

E- ticaret devi Amazon, uzun süredir işten çıkarmalar ile gündemde yer alıyor. Şirketin, çalışanlarını azaltma hamlesinden sonra bugün Amazon’un  dünya genelindeki depo çalışanları iş bırakma ve protesto eylemlerine gittiğini duyurdu.

Şirketin çalışanları “Black Friday” diye adlandırılan ve alışveriş çılgınlığının yaşandığı günde daha iyi şartlar ve ücret için eyleme gitti.

Küresel çapta etkili olan ekonomik krizden dolayı çalışanlar “sömürünün bedelinin ödetilmesi” mesajıyla protesto düzenledi. Bu protestolar çevre ve sivil toplum gruplarının desteklediği bir uluslararası sendikalar koalisyonu tarafından koordine edildi.

“İşçiler Baskı Altında”

Sendikalardan birinin Genel Sekreteri olan Christy Hoffman, teknoloji devi Amazon’un güvenliksiz uygulamalarına derhal son vermesi gerektiğini söyledi. Yasalara saygı göstermesi ve işçilerle pazarlık yapmasını vakti geldiğini söyledi.

Almanya’da Amazon Komitesi Başkanı Monika di Silvestre ise “biz robot değiliz” sloganıyla işçilerin saatte yapması gereken paket sayısı gibi algoritmaların bilgisayar tarafından izlenmesinde endişeli olduklarını belirtti. İşçilerin bu çalışma sisteminde baskı altında olduklarını aktardı.

GCM Yatırım Banner

“Saatlik Ücret 15 Sterline Çıkmalı”

Silvestre, bu sistemde yaşlı ve sınırlı hareket kabiliyetine sahip çalışanlar arasında ayrım gözetmediklerini aktardı. İşçilerin istatistikleri düşünmekten geceleri uyuyamadığını söyledi.

GMB organizatörü Amanda Gearing, şirket çalışanlarının düşük ücret alamaya artık yeter dediklerini vurguladı. İşçilerim saatlik ücretinin 10.5’ten 15 sterline çıkarılmasını istediklerini aktardı.

Yakın bir zamanda Amazon CEO’su Andy Jassy, işten çıkarmalarla ilgili açıklamada bulundu. Bu sürecin 2023’te de devam edeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.