Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

100 Bin Liralık Ceza Dönemi Yarın Başlıyor

Konut ve araç satışlarında haksız kazançların önüne geçmek için getirilen yeni düzenleme yarından itibaren başlıyor. 100 bin liralık ceza döneminin detayları haberde;
100 Bin Liralık Ceza Dönemi Yarın Başlıyor
HABER GİRİŞ

Gayrimenkul ve araç piyasasında fahiş fiyatlara dur demek ve sahte satıcıların varlığını ortadan kaldırmak için getirilen yeni düzenleme 1 Kasım Çarşamba gününden itibaren hayata geçirilecek. Yeni düzenlemede, satış ilanlarında satıcılar belge ibrazına tâbi olacak.

Ticaret Bakanlığı’nın getirdiği ve Ağustos ayında kamuoyuna duyurduğu yeni düzenlemede konut satışlarında e-Devlet ve web tapu üzerinde ilanı doğrulayan belge şartı aranacak.

Araç satışlarında ise ruhsat ya da ikinci el satış yetki belgesi sorgulaması yapılacak. Belgesi olmayan satıcıların internet sitelerinde ilanı yayınlamayacak.

100 Bin liraya Kadar Para Cezası Uygulanacak

Satılan gayrimenkul ya da araçla bağlantı veya yetki gösterecek belgesi olmayanlar idari para cezasına çarptırılacak.

Yetki ya da doğrulama belgesi yer almayan her ilan için 10 bin lira ile 100 bin lira arasında para cezası uygulanacak.

GCM Yatırım Banner

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç piyasasındaki köpüğü almak için birçok regülasyonu devreye sokmuştu.

6 bin kilometre ve 6 ay sınırından, sıfır araç fiyatlarını geçme yasağına kadar pek çok düzenleme sektörde fiyat dalgalanmasını hafifletmişti.

Ancak bugüne kadar konut satışlarına ilişkin yasaklama söz konusu olmamıştı. Yalnızca kira artışlarına yüzde 25 zam sınırı getirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın