Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Araç ve Gayrimenkul Satışına İlişkin Yeni Düzenleme!

İkinci el araç ve gayrimenkul satışına ilişkin yeni düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlandı. Detaylar haberin devamında;
İkinci El Araç ve Gayrimenkul Satışına İlişkin Yeni Düzenleme!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son dönemde fahiş bir şekilde artış gösteren konut ve otomobil fiyatlarını dizginleyebilmek için yeni bir adım atıldı. İkinci el araç ve gayrimenkul satışına ilişkin yeni düzenlemeler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre kişilerin ilan sitelerinde kendi kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilana çıkması engellenecek.

Kişiler, kendisi, eşi veya bir ve ikinci dereceden akrabalarına ait olmayan ikinci el araç ve gayrimenkul için sadece yetki belgesi alarak satış ilanına çıkabilecek.

İlan siteleri, bu kurala uygun ilan denetimi yapmakla yükümlü olacak. Kurala aykırı her ilan için 10 bin ile 100 bin lira arasında ceza uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı Detayları Paylaştı

Ticaret Bakanlığı’ndan da konuya dair açıklama yapıldı. Son dönemdeki uygulamalar nedeniyle Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte ve İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidilmesi zorunluluğunun ortaya çıktığı belirtildi.

Söz konusu uygulamaların, ilan sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat şişirmeleri ve aldatmacaları içeren ilanlar yoluyla, taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde vatandaşların mağdur edildiğinin gözlemlenmesi olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Belirtilen yönetmeliklerde yapılan değişikliklerle ilan sitelerinde kendi açık kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilan verilmesinin engellenmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Resmi Gazete

Kişinin kendisine, eşine veya birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da ilana konu taşınmaz veya taşıt sahibi tarafından yetkilendirilmediği taşınmazın veya taşıtın ilana konulmasının yasaklandığı bildirildi.

Yetki Belgesi Şartı Getirildi

Emlak komisyoncuları ve oto galericilerinin, sahip oldukları yetki belgeleri ile doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilana koyabilecekleri bilgisi verildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Resmi Gazete

“İdari Para Cezası Uygulanacak”

Bahse konu yönetmeliklerde yapılacak değişiklikler ile mevzuata aykırı davrananlar hakkında her bir aykırılık için 10 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanacağı ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.