Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zorunlu Trafik Sigortasının Azami Primlerine Zam Geldi

SEDDK, otomobillerin zorunlu trafik sigortası azami primlerin oranında düzenleme gerçekleştirdi. İşte detaylar...
Zorunlu Trafik Sigortasının Azami Primlerine Zam Geldi
HABER GİRİŞ

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), resmi sitesinde zorunlu trafik sigortasında tarifesinin revize edildiğini duyurdu. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre aylık azami prim artışı 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren yüzde 2,25’ten yüzde 4,75’e yükseltildi.

SEDDK, zorunlu trafik sigortasında, hasar-prim dengesini gözeterek sistemin sürdürülebilirliğini temin etmek amacıyla bu güncellemenin yapıldığını vurguladı. Trafik sigortasında azami prim uygulamasının asgari ücret, hasar maliyetleri ve işçilik ücretlerinde yaşanan artış sebebiyle güncellendi belirtildi.

Hasarsızlık sebebiyle prim indirimleri ve hasar sebebiyle prim artırım oranları, iyi sürücü-kötü sürücü ayrımına ve sürdürülebilir fiyatlama dikkate alınarak revize edildiği açıklandı.

Kurum sabit bir oran yerine, hasar davranış farklılıkları dikkate alındığını, çeşitli araç gruplarına ve değişen kullanım türüne özel artırım oranlarının belirlendiğini ve sürdürülebilir bir fiyatlamaya imkan tanındığına değindi.

Yeni düzenlemede araç sahipleri için trafik sigortasını düzenlemekten kaçınan sigorta şirketlerine karşı tedbir alınacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

SEDDK, şirketlerin belirlenen sigorta branşlarına veya tüm branşlara poliçe düzenleme ve yenileme yetkisini 3 ila 30 gün boyunca durdurabilecek. Bu durumun devamı halinde süreyi 2 katına çıkarabilecek.

Bazı Araç Gruplarına Yüzde 10 Zam

Aynı zamanda taksi, minibüs, otobüs ve kamyon gibi araçların azami primlerinde değişiklik yapıldı. Bu kapsamda 2022 yılı Ağustos ayında uygulanan araç grubu bazında 4. basamak azami primlerine; taksi, minibüs (sürücü dahil 10-17 koltuk), otobüs (sürücü dahil 18-30 koltuk), otobüs (sürücü dahil 31 ve üstü koltuk), kamyon ve çekici araç gruplarına yüzde 10 ekleme yapıldı. Diğer araç gruplarında ise yüzde 20 artış yapıldı.

Kurum bu açıklamanın hemen öncesinde trafik sigortasında katsayı değişikliğine ilişkin düzenleme yapıldığını duyurdu.

Sigorta şirketlerinin bir yıl içindeki Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası primleri toplamı bir önceki yıl sonu özsermayalerinin 5 katını geçmeyeceğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.