Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEDDK’dan Zorunlu Trafik Sigortasına Yönelik Yeni Düzenleme

SEDDK, bugün araç sahiplerini ilgilendiren yeni düzenlemeyi duyurdu. Trafik sigortasında katsayı değişikliğine ilişkin düzenlemenin detayları haberde;
SEDDK’dan Zorunlu Trafik Sigortasına Yönelik Yeni Düzenleme
HABER GİRİŞ

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Prim/Özsermaye Katsayısı Uygulamasına ve Azami Prim Artış Oranlarına İlişkin Genelge’de değişiklik yaptığını duyurdu.

Kurumun internet sitesinde yayımlanan düzenlemeye göre sigorta şirketlerinin bir yıl içindeki Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (zorunlu trafik sigortası) primleri toplamı bir önceki yıl sonu özsermayalerinin 5 katını geçmeyecek.

İlgili şirket, yıl içinde şirket dışı kaynaklardan nakit sermaye artışı sağlaması halinde sermaye artış tutarının belirlenen katsayı ile çarpılmasıyla bulunan tutar kadar ilave limit hakkına sahip olacak.

Yeni düzenlemede ilave limit hakkına yönelik şu örnek verildi:

Cari yıl içinde şirket dışı kaynaklardan sağlanan 20 milyon liralık nakit sermaye artışı şirketin prim üretim limitini 100 milyon lira artıracak.”

GCM Yatırım Banner

SEDDK, zorunlu trafik sigortası hakkında yeni düzenlemeyi duyurmadan önce  geçen günlerde prim tahsilatı sürecinde kısıtlama yapılmamasına yönelik çağrıda bulunmuştu.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nın çift taraflı zorunlu olduğuna vurgu yaparak motorlu araç sahiplerinin bu poliçeyi yaptırmaları gerektiğinin altını çizmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın