Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEDDK: Prim Tahsilatı Kısıtlamaları için Tedbirler Alınacak!

SEDDK, zorunlu trafik sigortasının prim tahsilatlarında kısıtlama yapılmaması gerektiğini söyledi. Habere dair detaylar;
SEDDK: Prim Tahsilatı Kısıtlamaları için Tedbirler Alınacak!
HABER GİRİŞ

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) prim tahsilat sürecinde kısıtlama yapılmamasına yönelik çağrıda buldu. Kısıtlamaların devamı halinde her türlü tedbirin alınacağını ekledi.

SEDDK duyurusunda Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nın (zorunlu trafik sigortası) çift taraflı zorunluluk olduğuna değinerek, motorlu araç sahiplerinin bu poliçeyi yaptırmak zorunda olduğunu kaydetti.

Motorlu taşıtlar ruhsat sahibi sigorta şirketlerinin de bu sigorta poliçesini düzenlemek mecburiyetinde olduğunu bildirdi.

Kurum, zorunlu trafik sigortası prim tahsilatları ödeme araçlarının son günlerde kısıtlanarak poliçe düzenlemesini zorlaştırıcı bazı uygulamaların gözlemlendiğini aktardı.

SEDDK bugün yaptığı açıklamada, 28 Haziran’da yayımlanan zorunlu trafik sigortası Poliçe Tanzimi ve Prim Ödemelerine İlişkin Sektör Duyurusu’nun iyi niyete aykırı şekilde uygulandığını, poliçe tanziminin engellendiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Sigorta şirketlerinin, sigortalıların prim ödemeleri için belirli bir ödeme aracı kullanımına zorlandığını söyleyerek; bu durumun kurum tarafından “zorunlu sigortaları yapmaktan kaçınma” olarak değerlendirileceğinin altını çizdi.

SEDDK; “Kurumumuz tarafından prim tahsilat sürecinde kısıtlama yapılmamasına yönelik 25.07.2022 itibarıyla sektör duyurusu yayınlanmış olup, aksi uygulamaların devamı halinde 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu uyarınca her türlü tedbir alınacaktır.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.