Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zorunlu Trafik Sigortasında Üzücü Zam Gelişmesi

Zorunlu trafik sigortasına yapılan büyük zam, akaryakıt sonrası sahiplerinin araçlarına küsmesine neden olacak. İşte detaylar;
Zorunlu Trafik Sigortasında Üzücü Zam Gelişmesi
HABER GİRİŞ

Zorunlu trafik sigortası 2022 tarifesi büyük bir zamla gelirken, 1 Mayıs itibarıyla yeni tarifeye geçilecek. Şubat 2022’de azami prim tutarları aylık bazda yüzde 1,5 oranında artırılabilirken, Mayıs itibarıyla yüzde 2,25 artırılabilecek.

1 Şubat itibarıyla yüzde 20 oranında bir artış görülen trafik sigortası fiyatlarında Mayıs itibarıyla yeni oran üzerinden artırım gerçekleşecek. Şubat’taki düzenleme sonrasında en yüksek trafik sigortası primi 5592 lira ile İstanbul’un 1 kademe olarak adlandırılan hasarlı sürücüleri tarafından ödendi.

Şubat ayındaki yüzde 20’lik zamla birlikte gelecek 1 yıllık dönemde trafik poliçesi primi yüzde 51 zamlanmış olacak.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yapılan açıklamada, “10/04/2017 tarihli ve 2017/1 sayılı Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Primlerine İlişkin Genelge”nin 1’inci maddesinin değiştirildiği ve 6 Ocak 2022 tarihli genelgenin yürürlükten kaldırıldığı duyuruldu.

Bahsi geçen 1’inci madde “İlgili branşta ruhsat sahibi sigorta şirketleri tarafından her bir araç türü bazında 4. basamak için belirlenecek azami prim tutarları Tablo-1’de yer alan prim tutarlarını geçemez. Tablo-1’de yer alan azami prim tutarları 2022 yılı Mayıs ayından itibaren yüzde 2.25 olarak artırılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Yapılan zamla birlikte Nisan’da en düşük trafik sigortası primi 1235 lira iken, Mayıs’ta 1263 liraya yükselecek. Bir değişiklik olmadığı durumda da Haziran ayında en düşük trafik sigortası primi 1291 lira olacak. Temmuz’da ise 1300 lirayı aşacak. Genelgenin 1 Mayıs itibarıyla yürürlüğe gireceği de belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın