Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trafik Sigortası Fiyatlarında Şok Edici Artışa Gidildi

Yeni yıl zamlarında şok edici bir gelişme daha yaşandı. Trafik sigortası primlerinde merakla beklenen artış açıklandı. İşte detaylar;
Trafik Sigortası Fiyatlarında Şok Edici Artışa Gidildi
Yorum

Trafik sigortası ücretlerinde 2022 tarifesinin nasıl olacağı konusunda merak edilen rakamlar paylaşıldı. Fiyatların zamlanması herkes tarafından beklenirken, sigorta şirketleri de uygulayacakları yeni fiyatlara yönelik açıklamalara odaklanmıştı.

Trafik sigortasında yeni fiyat tarifesi zaten 1 Şubat itibarıyla uygulanmaya başlanmıştı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ise dün Şubat başı itibarıyla illere, araç gruplarına ve hasar geçmişlerine göre uygulanacak tavan primleri açıkladı.

Sigorta Bilgi Merkezi tarafından yayımlanan yeni tavan fiyat listesine göre; sigorta şirketleri fiyatları her ay belli bir oranda artırabiliyor. Şubat 2022 için belirlenen bu oran yüzde 1,5 olurken, 1 Şubat itibarıyla bir kereliğine olmak üzere trafik sigortası fiyatında yüzde 20 artış gerçekleştirildi.

Yapılan düzenleme ve zamların ardından en yüksek trafik sigortası primi, 5592 lira ile İstanbul’da 1. kademe olarak adlandırılan hasarlı sürücüler tarafından ödenecek.
İstanbul Trafik Sigortası Tavan Fiyat Primleri
Kaynak: Sigorta Bilgi Merkezi

İstanbul’da 2. kademe için 4474 lira, 3. kademe için 3355 lira, 4. kademe için 2237 lira, 5. kademe için 1901 lira, 6. kademe için 1566 lira ve hiç hasarı bulunmayan 7. kademe sürücüler için 1230 lira trafik sigortası tavan prim ücreti belirlendi.

Trafik sigortası tavan fiyat listesine göre; Ankara’da 1. kademe sürücüler 5434 lira prim ödeyecekken, 7. kademe sürücüler 1195 lira ödeme yapacak. İzmir’de ise 1. kademe sürücüler 5276 lira ve hiç hasarı bulunmayan 7. kademe sürücüler 1161 lira prim ödemesi gerçekleştirecek.

Yeni tavan fiyat tarifesinde Şubat’ta otomobiller için en ucuz trafik sigortası ise 1103 lira ile Adıyaman, Kütahya, Hakkari, Kastamonu, Mardin, Tunceli ve Sinop illeri hasarsız sürücüleri için geçerli olacak.

Sigorta şirketleri yayımlanan yeni tavan fiyat listesine göre ücretlendirme yapabilecek ve isterlerse bunun altında bir prim belirleyebilecekler. Geçen sene sigorta şirketleri genelinde tavan fiyat uygulaması neredeyse hiç görülmezken, tavan fiyat altı primler tüketicilere sunulmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu