Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zorlu Enerji Elektrik Üretim Lisansının Tadili için EPDK’ya Başvurdu

Zorlu Enerji, Aydın'daki jeotermal elektrik üretim tesisinden güneş enerjisi de elde etmek için çalışmaları başladı. İşte haberin detayları;
Zorlu Enerji Elektrik Üretim Lisansının Tadili için EPDK’ya Başvurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Zorlu Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) elektrik üretim kapasitesinin artacağına işaret eden bir bildirim gönderdi.

Şirket yaptığı açıklamada, %100 bağlı ortaklığı Zorlu Doğal Elektrik Üretim A.Ş.’nin Aydın Buharkent ilçesinde işletmekte olduğu 165 MWm / 165 MWe kurulu güce sahip Kızıldere-3 Jeotermal Enerji Santrali’ne güneş enerjisinden elektrik üretiminin de entegre edileceğini duyurdu.

Bu kapsamda, Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretm Tesisi (Ana Kaynak JES ve Yardımcı Kaynak GES) kurmak için santralin mevcut elektrik üretim lisanlarının 189,75 MWm / 165 MWe olarak tadil edilmesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvuruda bulunulduğu açıklandı.

Açıklamanın ardından Zorlu Enerji hisseler (ZOREN) TSİ 10:32 sularında %1,21 oranında artıda 1,68 liradan işlem görmeye başladı.
Zorlu Enerji Hisseleri %1,21 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler geçen hafta Cuma günkü işlemlerde 2 liranın üstünde işlem görmeye başladıktan sonra bu haftaya düşüşle başladı. İki gün kademeli düşüş gören hisseler, dünkü işlemlerde 1,7 liranın altında yataya yakın bir seyir izledi.

Dünkü işlemleri 1,65 liradan tamamlayan Zorlu Enerji hisseleri, bugünkü işlemlere 1,68 liradan başlangıç yaptı. Açılışın ardından 1,7 liraya kadar yükselen hisseler daha sonra 1,67 – 1,69 lira aralığında hareket etmeye başladı.

GCM Yatırım Banner

Hisselerin yukarı yönlü hareketini güçlendirmesi durumunda 1,70 lirada bulunan direnç noktası takip edilecek. Aşağı yönde ise 1,67 ve 1,66 liradaki destek noktaları izlenecek.

Zorlu Enerji hisselerinin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık %12,04 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık bazda %0,59 oranında gerileyen hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %31,42 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.