Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zorlu Enerji 200 Milyon Dolarlık Pay Satışını Duyurdu

Geçen aydan itibaren bağlı ortaklığı Zorlu Enerji Dağıtım A.Ş.’nin hisselerini satan Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’den pay satışı hakkında açıklama geldi.
Zorlu Enerji 200 Milyon Dolarlık Pay Satışını Duyurdu
HABER GİRİŞ

Bu yıl Dubai’deki şirketini tasfiye ettikten sonra geçen ay jeotermal enerji santrali (JES) projesinin önlisans iptalini duyuran Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’den pay satışı kararında son durum açıklaması geldi. Bu ayın başında bağlı ortaklığı Zorlu Enerji Dağıtım A.Ş.’nin pay satışını gerçekleştiren şirket, ikinci satış sonrası devir işlemlerine dair bilgi verdi.

Şirket, Zorlu Enerji Dağıtım A.Ş. paylarının satışı hakkında açıklamasını Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaştı.

Açıklamada, 13 Şubat 2024 ve 5 Mart 2024 tarihlerinde Zorlu Enerji Dağıtım A.Ş.’de sahip olunan payların tamamının 6.375.330.000 TL’ye karşılık gelen tutarda toplamda 200 milyon dolar bedel karşılığında satışını yapıldığı hatırlatıldı.

Söz konusu satışların ardından Palmet Enerji A.Ş.’nin yüzde 100 bağlı ortaklığı Gaztrak Enerji A.Ş.’ye pay devri işlemlerinin dün itibarıyla tamamlandığı kaydedildi.

ZOREN Hisse 13.03.2024
Kaynak: Paratic Piyasalar

Zorlu Enerji’nin pay satışına ilişkin açıklamasını paylaştığı günde hisseleri güne pozitif başladı. ZOREN kodlu hisseler haftalık yüzde 2’nin üzerine çıkan kaybını silmeye odaklanırken iki günlük düşüşünü bugün kesmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Dün kapanışı 5,17 TL’den yaptıktan sonra bugünkü açılışı 5,29 TL seviyesi ile yaptı. Aylık yüzde 4 primlenen hisselerin yıllık kârı yüzde 63 ile enflasyonun altında kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.