Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ziraat Katılım Genel Müdürü TCMB’nin Düzenlemelerini Değerlendirdi

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan düzenlemelerden duyulan memnuniyeti dile getirdi.
Ziraat Katılım Genel Müdürü TCMB’nin Düzenlemelerini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan son düzenlemelere ilişkin görüşlerini paylaştı. Özdemir menkul kıymet tesis uygulamasının sona erdirilmesi, ticari kredi oranları ile mevduat oranları arasındaki negatif farkın ortadan kaldırılması gibi değişikliklerin, bankacılık sektörünün 2024’te karlılığına olumlu yönde etki edeceğini belirtti.

ABD’de enflasyonla mücadele kapsamında atılan adımların beraberinde getirdiği risklere dikkat çeken Özdemir, değerlendirilirken büyümenin bir miktar yavaşlayabileceğini öngörmekle birlikte ciddi bir resesyon beklenmediğini ifade etti.

Türkiye için bu yılın depremin etkileri ve enflasyon ile mücadeleyle geçtiğini belirten Özdemir, TCMB’nin fiyat istikrarını sağlamaya çalışırken, ekonomi yönetiminin kararlı bir şekilde enflasyonu düşürmeye yönelik adımlar attığını söyledi.

Bu adımların sonucu olarak gelecek enflasyonda yavaşlama ve kurda sakin bir seyir beklediğini, büyüme hızında da hedeflemelere uygun bir ilerlemenin öngörüldüğünü sözlerine ekledi.

Ekonomi yönetimi tarafından atılan adımların sektörü güçlendirdiğine dikkat çeken Özdemir, “Yılın ilk yarısındaki negatif kredi spreadlerinin pozitife dönüşü, dengelenme yolunda bankacılık için daha olumlu bir süreç olduğuna işaret ediyor. Bu adımların yeni yılda da fiyat istikrarını sağlamak adına devam edeceğini beklemekteyiz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Ziraat Katılım Genel Müdürü Özdemir, yeni ekonomi yönetimi ve TCMB’nin uyguladığı sıkı para politikası, sadeleşme adımlarıyla bankacılık sektöründe kredi ve mevduat oranlarının yükseldiğini belirtti. Bankacılık sektöründe kaynakları döviz geliri olanlar için yüksek TL oranı ortamında döviz kredisinin tekrar cazip hale gelmeye başladığının altını çizdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın