Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ziraat Bankası Milyar Dolarlık Dış Finansman Sağladı

Nisan ayında açıkladığı finansman kaynağına yenisini ekleyen Ziraat Bankası, yurt dışına sağladığı 2 yıl ertelemeli seküritizasyon işlemi hakkında açıklama yaptı.
Ziraat Bankası Milyar Dolarlık Dış Finansman Sağladı
YAYINLANMA ZAMANI

Ziraat Bankası’nın nisan ayının başında 1,3 milyar dolar büyüklüğünde sendikasyon kredisi temin edildiğini duyurmasının ardından kamu bankası bir dış finansman kaynağıyla daha adından söz ettirdi. Havale Akımlarına Dayalı Seküritizasyon Programı’nın kuruluşunu tamamlayan bankanın sağladığı yurt dışı finansman tutarının 1 milyar dolar olduğu açıklandı.

Ziraat Bankası’nın 1 milyar dolarlık seküritizasyon işleminin 2 yıl geri ödemesiz ve vade süresinin 5 yıl olduğu aktarıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, dünya genelinde bankacılık sektöründe yaşanan çalkantılar ve ekonomik belirsizliğe rağmen seküritizasyon ihraçlarına etkin yatırımda bulunulduğuna dikkat çekti.

Banka olarak tarım, ihracat ve yatırım ağırlıklı seçici kredi uygulamalarına yöneldiklerini, son yıllarda ise dış ticaret işlemlerine yoğunluk verdiklerini kaydetti.

Çakar, “Ürün bazlı çeşitlendirme ve derinleşme stratejisi ile uyumlu olarak DPR Programımızın kuruluşunu tamamladık ve bu kapsamda ilk ihraçları başarıyla gerçekleştirdik” dedi.

GCM Yatırım Banner

Ziraat Bankası’nın bu yolda dış ticaretin finansman ihtiyacına destek sağladığını belirterek, “Kararlı ve etkin finansal aracılık yaklaşımımızla sorumlu ve sürdürülebilir bankacılık anlayışımız, ekonomimizin yapısal dönüşüm sürecini hızlandıracak ve sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamaya devam edecektir” değerlendirmesiyle yurt dışı için gerekli kaynağın devamının geleceği mesajını verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.