Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zeytinyağından Sonra Ayçiçek Yağı Gündem Oldu

Kamuoyunun gündeminden düşmeyen yüksek gıda enflasyonunda tartışma yaratan yağ fiyatlarına Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı’ndan farklı bir yorum geldi…
Zeytinyağından Sonra Ayçiçek Yağı Gündem Oldu
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zeytinyağı fiyatlarını yüksek bulduğu ve bunun ardından ihracatta yasak kararı alındığı haberlerinin gündeme gelmesinin ardından ayçiçeği yağı fiyatlarındaki artış tartışma yarattı.

Yağ fiyatlarının geldiği seviyeye dair değerlendirmede bulunan Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, etiketlerin pahalı olmadığını söyledi.

Gazetecilere konuşan Kırbiç, “Biz hem yağ üreticisi bir kurum olarak hem çiftçi olarak baktığımızda bir buçuk iki yıl önce yağ fiyatları şu anki seviyelerin üzerindeydi. Şu anda fiyatlar önceki yılların altında seyretmekte” dedi.

Yağ fiyatlarının medyada konuşulmasından rahatsız olduklarını kaydederek, “Bizim penceremizden baktığımızda bu büyütülecek bir olay değil” diye çıkışta bulundu.

Ayçiçeği Yağı Fiyatı Düşen Tek Gıda

Basın tarafında yaratılan algı yüzünden yağ fiyatlarının kamuoyunda rahatsızlık yarattığı yorumunu yapan Kırbiç şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“İnsanlarımız bu haberleri izlediğinde, okuduğunda sanki çok pahalıymış gibi algı yaratılmakta toplumda. Bunun üretim aşamasında çiftçi açısından birçok zorluğu var. Operasyon, üretim, lojistik maliyetleriyle bu artışları karşılamak gerçekten de çok zor. Ancak dediğim gibi ayçiçeği yağı şu anda fiyatı düşen ülkemizde tek gıdadır. Önümüzdeki dönemde de yağ fiyatlarının yükselmesiyle ilgili, kaosa gidecek ya da sıkıntılı bir tablo görünmemektedir.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın