Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zenginler İngiltere’nin Vergide U Dönüşüne Rağmen Kazanacak

İngiltere’nin piyasaları alt üst eden gelir vergisinin kaldırılması planından vazgeçmesi, zenginleri nasıl etkileyecek? İşte bugünkü analizin sonuçları...
Zenginler İngiltere’nin Vergide U Dönüşüne Rağmen Kazanacak
HABER GİRİŞ

Dünya basını, İngiltere’nin vergi planına ilişkin u dönüşünü konuşuyor. Geçen hafta açıklanan ve sterlini tarihin en düşük seviyelerine gönderen plan, bugün alınan flaş kararla rafa kaldırıldı.

Hükümetin en çok kazanan kesimden aldığı yüzde 45 oranındaki vergi gelirini kaldırma planı, piyasalarda hoş karşılandı. Sterlin dolar karşısında 1,1281’e kadar yükselirken yazım sırasında kazançlarını koruyor. Ancak karar, İngiltere’deki zenginler tarafından pek hoş karşılanmayacak cinsten. Çünkü en zenginler, hükümetin u dönüşü nedeniyle bir miktar kaybedecek.

Ülkenin önde gelen düşünce kuruluşlarından Resolution Foundation, bugün yayımladığı analiziyle dikkat çekti.

Kuruluş, “En zengin haneler yüzde 45’lik indirimden U dönüşünden kaybedecek, ancak yine de vergi indirimlerinden daha yoksul ailelerin neredeyse 40 katı kadar kazanmaya hazır.” dedi.

Raporda, hanehalkının en zengin yüzde 5’lik kısmının, Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in açıkladığı son vergi indirimlerinden gelecek yıl ortalama 3 bin 500 sterlin kazanmaya devam edeceği belirtildi.

Bunun hanelerin en yoksul beşte birinin ortalama 90 sterlinlik nakit kazancının neredeyse 40 katı olduğunu vurguladı. Yüzde 45 vergi indiriminin kaldırılmasının, hanelerin en zengin yüzde 5’ine giden nakit kazançların yüzde 62’sini sildiğini belirtti. Bununla birlikte kazançların yüzde 54’ünün en zengin yüzde 10’a gideceği tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

Kalan vergi indirimleri paketinden elde edilen nakit kazançların dörtte birinin, hanelerin en zengin yüzde 5’lik kesimine gideceği, bunun gelir dağılımının alt yarısının tamamına yayılan nakit kazançların yüzde 16’sından çok daha fazla olduğu vurgulandı. En zengin haneler, daha fakir ailelerden neredeyse 40 kat daha fazla kazanacak.

Düşünce kuruluşu, raporunda aynı zamanda Şansölye Kwarteng’in daha fazla u dönüşü yapması gerekeceğini savundu. Aksi takdirde 23 Kasım’da önemli harcama kesintileri duyurması gerekecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın