Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sterlin Vergi Planının Rafa Kaldırılmasından Destek Buldu

İngiltere'de Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, büyük tartışmaların yaşandığı vergi planında U dönüş yapıldığını duyurdu. Sterlin açıklamayla yükselişe geçti.
Sterlin Vergi Planının Rafa Kaldırılmasından Destek Buldu
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’de bir süredir Liz Truss hükümetinin aldığı vergi indirimi kararı konusu konuşuluyor. Ekonomi çok kötü durumdayken, ülke para birimi sterlin tarihi kayıplarını verirken gelen bu karar büyük tartışmalara yol açtı.

Hükümet en çok kazanan kesimden aldığı yüzde 45 oranındaki vergi gelirini kaldırmayı planlamıştı. Ancak İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’den gelen açıklama, bu kararın bir süre daha beklemesi gerektiğini işaret etti.

Gelir vergisinde yüzde 45 kesintinin kaldırılmasının ülkenin karşı karşıya olduğu zorluklarla başa çıkma hedefiyle uyumlu olmadığına karar verdiklerini söyleyen bakan, “Anladık ve dinledik” diyerek bu kararın rafa kaldırıldığını açıkladı.

50 yılın en yüksek vergi indirimi kararının durdurulması, halkın gösterdiği tepkiler ve yüksek piyasa oynaklığının ardından geldi.

Açıklama Sonrasında Sterlinde Yükseliş Oldu

Açıklama Sonrasında Sterlinde Yükseliş Oldu
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yüzde 45’lik gelir vergisinin kaldırılması planı, yıllık geliri 150 bin sterlin ve üzerinde olanlara yarayacaktı. Ancak bu durum dış borçlanmanın artacağı kaygılarını artırırken, sterlin dolar karşısında tarihi dip seviyelere inmişti.

Bugün gelen açıklamadan destek bulan sterlin, yüzde 0,40 civarında yükseldi.

Sterlin/Dolar (GBP/USD) paritesi, TSİ 15.15’te 1,1210’dan işlem görüyor. Geçen hafta 1,05’e kadar gerilemişti.

Sterlin, gösterdiği pozitif performans ile dolar karşısında haftalık kazancını yüzde 5’in üzerine taşıdı. Öte yandan aylık yüzde 2, yıllık olarak ise yüzde 17’nin üzerinde değer kaybetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu