Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenskiy: Rus Ordusu Bizden 5 Kat Daha Güçlü

Çarpıcı açıklamalarda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı, Rusya'nın işgali için "soykırım" ifadesini kullandı ve acilen uçuşa yasak bölge ilan edilmesini istedi.
Zelenskiy: Rus Ordusu Bizden 5 Kat Daha Güçlü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerin ikinci turu Belarus sınırındaki Brest’te başladı. Görüşmelerin sürdüğü sırada Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den kritik açıklamalar geldi.

Rus ordusunun kendilerinden kat kat güçlü olduğunu belirten Ukrayna lideri, “İki üç kattan bahsetmiyorum. Tankları düşünmek lazım ya da birliklerin kuvvetlerini düşünmek lazım. 5 kat daha kuvvetliler.” dedi.

Ülkesinde barış istediğini, her şeye hazır olduklarını ancak geleceğin ne olduğunu söylemenin mümkün olmadığını ifade etti. Rus halkının öldüğünü, kimsenin ölenlerin sayısını tutmadığını ve cesetleri ailelerine göstermediklerini açıkladı.

“Askerlerinin öldürüldüklerini söylemeyecekler. Buraya bizi öldürmeye gelmişler. Biz onları öldürmek istemiyoruz. Burada doktorlarımız onlara müdahale ediyorlar, iyileştiriyorlar” şeklinde konuştu.

Herkes gibi kendisinin de ailesinin risk altında olmasından korktuğunu söyleyen Zelenskiy, “Memleketimin olmayacağı fikri beni korkutuyor. ‘Nerelisin’ diye sorduklarında ‘o ülke artık yok’ demekten korkuyorum, bir sonraki nesil adına korkuyorum.“ dedi.

GCM Yatırım Banner

Bu Bir Soykırımdır!

Bu Bir Soykırımdır!Rusların kremasyon odası getirdiklerini belirten Zelenskiy, “Bu insanlar bu kremasyon odalarını kendileri için taşıyorlar. Nasıl olur da bir insan böyle eylemleri düzenleyebilir? Bu bir soykırımdır. 21. yüzyıldayız, utanç duyuyorum.” şeklinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kendi yönetim şekillerinden de bahseden Ukrayna Devlet Başkanı, memnun olmayan insanların sokakta yanlarına geldiğini ve şikayetlerini ilettiğini aktardı.

Halkı ve ülkesini savunduklarını belirterek, “Cumhurbaşkanı olmasaydım şu anda sivil savunmada olacaktım, gıda yardımında bulunuyor olacaktım. Silah alacaktım elime. Bana ne söylenirse onu yapacaktım. Ama ültimatom verilirse ‘Silahınızı bırakın öte tarafa geçin’ derlerse bunu yapmam.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’nın güvenlik güvencesine ihtiyaç duyduğunu, (NATO’ya seslenerek) AB ile birlik içinde hareket ediliyorsa güvenlik, ekonomik, kültürel ittifaklar konusunda da birlik içinde olunması gerektiğini ifade etti.

“Eğer NATO ittifak devletlerini korumazsa yaptırım konusunda adım atacaklardır. Ancak ittifak üzerinde baskı var.“ diyen Zelenskiy, dünyanın birlik içinde Ukrayna’nın kararlılığına destek vermemesi durumunda ne olacağını sordu.

Dünya Kuvvetini Ortaya Koymalı

Dünya Kuvvetini Ortaya KoymalıUkrayna’nın yok olması durumunda sırada Letonya, Estonya, Moldova, Gürcistan, Polonya’nın geleceğini ve bunun Berlin duvarına kadar devam edeceğini söyledi. Bu bakımdan dünyanın gücünü ortaya koyması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna üzerinde bir uçuşa yasak bölge ilan edilmesinin şu an en önemli şeylerden biri olduğunu dile getirdi. “Askeri altyapıyı hedef aldıklarını söylemişlerdi güya. Dün akşam Kiev bombalandı, diğer şehirler bombalandı. O nedenle uçuşa yasak bölge ilan edilsin istiyoruz. Çünkü halkımız öldürülüyor.“ ifadesini kullandı.

Her gün 20’den fazla uluslararası telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirten Zelenskiy, dünyanın yeterince kararlılık ortaya koyamadığını söyledi.

Sözlerine “Kiev’i savunmak için yeterli silahımız yok. Burada yeterli askeri yığınaktan bahsetmiyoruz. Pek çok silah var ancak onların bizden kat be kat daha mühimmatı olduğunu biliyoruz. Bizim hedefimiz savunma ve özgürlük. Başka derdimiz yok. Özgürlüğümüz demek çocuklarımız demek.” şeklinde devam etti.

Dünyanın Putin’le konuşmak zorunda olduğunu ve bu savaşı durdurmanın başka yolu olmadığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın