Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski Yineledi: Rus Vatandaşlarına Vize Yasağı Getirilmeli

Volodimir Zelenski, Avrupa Birliği ülkelerinin Rus vatandaşlarına vize yasağı getirmesi gerektiğini yineledi. Detaylar haberde;
Zelenski Yineledi: Rus Vatandaşlarına Vize Yasağı Getirilmeli
HABER GİRİŞ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Cuma günü yaptığı yeni açıklamada Avrupa Birliği ülkelerine seslendi.

Zelenski, bloğun girme imkanı olan herkese açık bir süpermarket durumuna gelmesinin önüne geçmek için Rus vatandaşlarına vize yasağı getirilmesi yönünde yeni bir çağrıda bulundu.

Bunun yanında önerisinin Kremlin lideri Vladimir Putin’in politikalarına direnerek özgürlüklerini ya da hayatlarını riske atan ve yardıma ihtiyacı olan Ruslar için geçerli olmadığını söyledi.

Zelenski: AB Bir Süpermarkete Dönüşmemeli

Zelenski konuşmasında birkaç AB devletini kapsayan sınırsız Schengen Bölgesi’ne erişim sağlayan vizelere atıfta bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

Rus katillerinin veya devlet terörü suç ortaklarının Schengen vizesi kullanmayacağına dair garantiler olmalı.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna lideri konuşmasına şöyle devam etti:

“Avrupa, kimin girdiğinin önemli olmadığı ve asıl meselenin insanların sadece malları için ödeme yaptığı bir süpermarkete dönüştürülmemelidir.”

Zelenski ilk olarak bu hafta Washington Post’a verdiği bir röportajda Rus vatandaşlarına vize yasağı çağrısında bulunarak, Rusların felsefelerini değiştirene kadar kendi dünyalarında yaşamaları gerektiğini söylemişti.

Zelenski’nin çağrısı henüz AB’nin önde gelen oyuncularından destek alamadı. Ancak Zelenski’nin, eski Sovyet Baltık ülkeleri ve mevcut AB dönem başkanı Çekya’nın desteğiyle cesaretlendiği belirtiliyor. Ayrıca Finlandiya da bu fikri destekliyor.

Rusya Cephesi Açıklamalara Tepkili

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Zelenski’nin bu haftaki temyiz başvurusunu kınarken, “Rusları veya Rusya’yı tecrit etmeye yönelik her türlü girişimin hiçbir umudu olmayan bir süreç olduğunu” söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.